Transport robe među zemljama Otvorenog Balkana efikasniji nego sa članicama EU
Transport robe iz Srbije kroz Severnu Makedoniju odvija se značajno efikasnije, nego što je to slučaj kada su u pitanju zemlje EU, naročito Hrvatska i Mađarska, kažu sagovornici Kosova onlajn, ističući da je to isključivo zahvaljujući inicijativi Otvoreni Balkan, koja uprkos brojnim kritikama i osporavanjima zemljama učesnicama Srbiji, Albaniji i Severnoj Makedoniji nastavlja da donosi brojne benefite.
Neki tvrde da je Otvoreni Balkan završio svoj posao, ostvario zadatak, međutim istovremeno Inicijativa i dalje integriše granice, naplatu putarine, čini transport efikasnijim, ali i povezuje građane i privrednike, koji su sve više zainteresovani za svakodnevne blagodeti ove inicijative, a sve manje za političku retoriku.
Stručnjaci kažu da je ključ razvoja privrede dobar transport, a Inicijativa je upravo od svog osnivanja 2019. pokrenula najviše infrastrukturnih projekata koji doprinose bržem protoku ljudi, roba i usluga, jačajući na taj način privrednu saradnju i poslovne veze zemalja učesnica.
Direktor "Srbijatransporta" Goran Aleksić rekao je za Kosovo onlajn da je utisak prevoznika da su na graničnim prelazima sa Mađarskom i Hrvatskom pregledi spori zbog duplih kontrola, komplikovane administracije i sporih procedura, dok na granici sa Severnom Makedonijom nema tih problema.
Projekti poput zelenih koridora, proširenja pristupnih saobraćajnica i integracije graničnih prelaza između Srbije i Severne Makedonije, ističe, umnogome su smanjili čekanja i omogućili brži protok robe, a u planu su i novi projekti koji će dodatno pospešiti tokove.
Prema njegovim rečima Srbija ima dobru saradnju kada je reč o transportu sa svim zemljama regiona, ali je najbolja i najefikasnija sa Severnom Makedonijom.
"Ono što je glavni utisak prevoznika je da je značajno poboljšanje procedura, unapređenje korišćenja resursa, značajno manje zadržavanje vozila na graničnim prelazima, a time i kvalitetnije korišćenje transportnih sredstava i rada zaposlenih i vozača. Ovo je jedan značajan pomak i izuzetno je koristan ne samo samo za prevoznike, već i za vlasnike roba koji i sada daleko kvalitetnije mogu da sarađuju sa svojim partnerima iz susedne države", rekao je Aleksić.
Zeleni koridori, trake namenjene samo za transportne kamione zemalja Otvorenog Balkana, kako kaže, omogućili su da se zadržavanje kamiona iz Srbije na severnomakedonskoj granici svede na minimum.
"Zadržavanja su samo za sprovođenje procedura, znači zadržavanja su minimala. Desi se da bude nekoliko vozila, ali sve se kvalitetno odrađuje, blagovremeno, prolasci su odlični, dakle tokovi roba i vozila između Srbije i Severne Makedonije su na izuzetno visokom nivou i to je veliki podsticaj privredi obe zemlje", istakao je Aleksić.
Najavio je da će ubrzo vozačima kamiona kroz Severnu Makedoniju biti dostupni tagovi za naplatu putarine, koji su vozačima putničkih vozila na raspolaganju već mesec dana, od početka letnje setone.
"Teretna vozila odnosno pravna lica prema našim informacijama će vrlo uskoro moći da koriste tagove. U ovom trenutku tagovi se vezuju za bankovnu karticu fizičkog lica i u tom smislu su tagovi na korist građanima, odnosno fizičkim licima koji putuju kroz Severnu Makedoniju i Srbiju. Ono što očekujemo vrlo skoro jeste da i pravna lica mogu na sličan ili isti način koristiti tagove što će biti od velike koristi. Mislimo da će novi model moći uskoro da bude primenjen, a on se on priprema i za Hrvatsku što je za nas prevoznike izuzetno važno", kaže Aleksić.
Potpuna liberalizacija transporta, povećavanje konkurentnosti regionalnih transportnih kompanija, efikasniji tranzit i unapređenje transportne delatnosti, navodi, neke su od ideja kojima se teži kroz dalje planove i projekte Otvorenog Balkan, za šta, dodaje, postoji puna podrška prevoznika.
Na pitanje kako funkcionoše transport na graničnim prelazima Srbije i ostalih zemalja, Aleksić kaže da Srbija nastoji da unapredi protok robe i vozila sa svim susedima, premda su vozači za sada najzadovoljniji brzinom pregleda na prelazu Preševo-Tabanovci.
"Mi imamo jako dobar prolaz robe sa Crnom Gorom, ali za sada je najbolje na graničnom prelazu sa Severnom Makedonijom, a najveće probleme prevoznici imaju na granici sa zemljama EU, pre svega sa prema Hrvatskoj i Mađarskoj, gde su čekanja izuzetno duga i gde je zaista zadržavanje vozila i robe izuzetno dugo. Preduzimaju se sve mere da se ti problemi rešavaju i mislimo da je jako dobro da se formiraju posebni granični prelazi za teretni transport susednih država, zanči između Hrvatske i Srbije poseban granični prelaz u Šidu, gde bi prolazila samo teretna vozila Srbije i Hrvatske i takođe, pored Horgoša u Kelebiji gde bi se formirali granični prelazi za teretna vozila samo mađrskih i srpskih prevoznika", naveo je Aleksić.
Pojašnjava da pregled transportnih kamiona zavisi od vrsta roba, ali da se na granicama Srbije sa zemljama EU kamioni predugo zadržavaju zbog duplih kontrola, administracije i sporih procesa, koji su, dodaje, u okvirima Otvorenog Balkana integrisani, digitalizovani i pojednostavljeni.
"Pregled zavisi od vrsta roba, nije uvek isto zadržavanje, ali što se tiče recimo granica prema EU vreme pregleda i obrade dokumentacije je značajno duže i dva puta se sprovodi, dok je to u Severne Makedoniji jedna kontrola koja je značajno kraća, tako da su tokovi vozila dosta kvalitetni", kazao je Aleksić.
Transport je temelj razvoja privrede i sve olakšice koje transport bude imao i bude koristio će biti benefiti privrednika i kompanija, zaključio je Aleksić, a tu njegovu tezu potvrđuje i vlasnik Auto servisa "Ampa Prom Bogdanci"iz Severne Makednije Pavel Ampov, koji se nalazi nadomak grčko-severnomakedonske granice.
Sobzirom na to da svoje usluge nudi 24 sata na dan imao je priliku da se "nađe u nevolji" brojnim srpskim turistima i vozačima kamiona sa kojima je podelio utiske o putovanju kroz Severnu Makedoniju. Kako kaže turisti su zadovoljni uslugama poput elektronske naplate putarina i usugama lokalnih vulkanizerskih kompanija.
"Poslednjih godina vozila u tranzitu kroz Makedoniju je sve više i više, tako da je više posla i za nas. Uglavnom su to turisti koji idu na more u Grčku. Gužve su na granicama velike zbog letnje sezone i navale turista, ali ljudi vide da se radi, vide više traka na prelazima, ne čekaju na naplatnim stanicama. Svake godine se ponovo vraćaju znači zadovoljni su. Kamioni se sada pregledaju od 15 minuta do pola sata i mogu da nastave sa transportom. To mnogo znači ljudima", rekao je Ampov.
On ističe da nastoji da iskoristi benefite "dugogodišnjeg čvrstog prijateljstva Srbije i Makedonije i Inicijative Otvoreni Balkan", te da nastoji da proširi poslovanje povezujući se sa kolegama iz Srbije i transportnim preduzećima kojima je na usluzi.
"Kada su moje usluge u pitanju svaki Srbin stiže na svoje odredište u Grčkoj, baš u vremenu kada je i prvobitno planirao. Naše zemlje sarađuju dobro i zato smo uvek tu za goste iz Srbije i otvoreni smo za poslove i partnerstva sa našim prijateljima", kazao je Ampov.
0 komentara