Berba grožđa u Velikoj Hoči ove godine počela ranije: Dobar kvalitet, ali manji prinos zbog suše

Berba grožđa u Velikoj Hoči, poznatoj po kvalitetnim sortama grožđa i vinu, ove godine je, usled veoma visokih temperatura počela ranije nego inače. Zbog sunčanih dana, vinogradari očekuju dobar kvalitet grožđa, ali, ističu, suša je uticala na kvantitet.
Berba grožđa u Velikoj Hoči ranijih godina obavljala se tokom septembra meseca, međutim ove godine zbog tropskih vrućina, grožđe je već u avgustu spremno za berbu. U Velikoj Hoči već tri meseca nije pala kiša, pa je grožđu nedostajala vlaga tekom čitavog leta.
Stari vinogradari pamte da su ranijih godina čekali i prvi sneg kako bi obrali grođže, a sada taj posao obavljaju u leto.
Vinogradar Miroslav Lukić na hektar i 20 ari obrađuje dve sorte vinove loze, Vranac i Stari prokupac, autohtonu sortu koja potiče sa ovih prostora, i prema rečima vinogradara, jedna je od boljih za proizvodnju vina i rakije.
Lukić, koji se priprema za berbu, očekuje dobru sezonu kada je u pitanju kvalitet grožđa, ali i manji prinos, jer je grožđe već počelo da se suši.
"Nadamo se da će godina biti dobra po kvalitetu, ali u Hoči već tri meseca nije pala kap kiše, grožđe je već počelo da se suši. Zbog toga je i sezona berbe počela ranije. Mislimo da je grožđe slabije po količini šećera, ali se nadamo da će biti dobro. Ranije je berba bila u septembru, oktobru mesecu, mi smo sada u avgustu, sve ranije stiže. Sve se promenilo... Nekada smo čekali sneg za berbu, sada je to teško", rekao je Lukić.
Vinogradarstvo zahteva celogodišnji rad, dodaje Lukić, pa tako od februara meseca zajedno sa porodicom obrađuje svoj vinograd.
"Vinograd traži slugu, a vino gospodara. Mi smo ovde od februara svakodnevno, od rezidbe, plevenja, obrađivanja zemljišta, sve dok ne stignu plodovi. Cele godine se radi", dodao je on.
Pored fizičkog rada, neophodna su i finansijska ulaganja, a prodajna cena grožđa na Kosovu je veoma niska, i iznosi do 35 centi po kilogramu.
"Finansijska ulaganja su dosta velika, s obzirom na celogodišnji rad, a cena grožđa je veoma niska, do nekih 35 centi, u zavisnosti od sorte. U poređenju na ostatakom Balkana, kod nas su cene izuzetno niske", kaže Lukić.
Ipak, navodi, porodice u Velikoj Hoči se od davnih vremena bave vinogradarstvom, te je to preraslo u ljubav.
"Bog je dao Velikoj Hoči ovo mesto i ovo sunce, od vremena Nemanjića mi se tradicionalno bavimo uzgojem vinove loze. Svako u Hoči ima vinograd, i porodično se svi bave vinogradarstvom", dodaje Lukić.
Radnika je teško naći, ističe Lukić, pa vinograd star više od 100 godina obrađuje samo sa svojom porodicom.
Berba grožđa u Velikoj Hoči traje do 12. oktobra, odnosno do Miholjdana, praznika koji se u tom mestu obeležava i kao seoska slava.
Pod zasadima vinove loze u Velikoj Hoči je više od 40 hektara zemljišta, od kojih je osam hektara u vlasništvu manastira Visoki Dečani. U podrumima Dečanske vinice u Velikoj Hoči čuva se i poznato dečansko vino.
0 komentara