Vernici i monaštvo u Zočištu pevali o Lazaru i Milošu, dostojno obeležili manastirsku slavu
![Manastir Zočište Manastir Zočište](https://www.kosovo-online.com/sites/default/files/styles/article_main_mobile/public/2021-11/159757_viber-image-2021-11-14-13-59-32-017_iff.jpg?h=c7eafc4d&itok=IMMP1xRF)
U prisustvu nekoliko stotina vernika manastir Svetih Vrača Kozme i Damjana u Zočištu, nedaleko od Velike Hoče i Orahovca, obeležilo je danas svoju manastirsku slavu, pišu Novosti.
Nakon liturgije koju je služio iguman manastira otac Stefan uz sasluženje monaštva i sveštenstva vernici su u manastirskoj crkvi celivali mošti Svetih Vrača koje su danas bile izložene za posetioce koji su došli sa svih krajeva Kosmeta, ali i iz centralne Srbije.
Na okolnom parkingu je bilo na desetine automobila sa registarskim oznakama Kragujevca, Kruševca, Čačka, Novog Pazara, Kraljeva.
Monasi i meštani Velike Hoče i Orahovca su i danas pripremili bogatu manastirsku trpezu za sve posetioce, a u trpezariji su se pevale kosovske pesme.
Na ovaj veliki praznik monaštvo manastira Svetih Vrača Kozme i Damjana ugostilo je monahe iz Crne Gore i drugih manastira na Kosmetu, a među njima su bile i monahinje manastira Uspenje Presvete Bogorodice u Đakovici, koje su, pored povratnice Dragice Gašić jedine Srpkinje u tom gradu.
Manastir Svetih Vrača pripada Eparhiji raško-prizrenskoj Srpske pravoslavne crkve i nepokretno je kulturno dobro Republike Srbije.
Sagrađen je u 14. veku, u vreme vladavine Nemanjića, na ostacima stare vizantijske svetinje, ali je njegov ktitor nepoznat.
U poslednjim istraživanjima, na mestu današnjeg hrama pronađeni su ranohrišćanski nadgrobni spomenici iz 4. veka, kao i keramika iz 3. i 4. veka.
Prvi pisani pomen manastira je u darovnoj povelje Stefana Dečanskog iz 1327. godine.
Nevolje bratstva manastira Zočište ne prestaju od 1998. godine, monasi su ubijani, kidnapovani, maltretirani, a manastir pljčkan i paljen više puta.
Celokupno srpsko stanovništvo iz ovog kraja, sela Zočište, Opteruša i Retimlje proterano je iz svojih domova, a više od 200 lokalnih Srba oteto ili pobijeno od strane OVK.
U prisustvu NATO mirovnih snaga, u nemačkom sektoru rasporedjenom u Prizrenskom okrugu, pod zaštitom holandskih pripadnika Kfor-a septembra, 1999. godine manastirsku crkvu posvećenu Sv Vračima Kozmi i Damjanu, albanski ekstremisti su do temelja srušili miniranjem, a manstirski komples opljačkali i spalili.
Prva posleratna liturgija služena je 14. jula, 2002. godine na dan Sv Vrača uz jako obezbedjenje Kfora i UNMIK policije, posle navodnog obećanja tadašnjeg premijera Bajrama Redžepija, aktuelnog ministra policije u Vladi Kosova datom tadašnjem episkopu Raškoprizrenskom Artemiju da će obezbediti uslove za obnovu manastira i povratak raseljenog srpskog stanovništva,
Albanci su kamenovali sveštenstvo i verni narod, a manstir ponovo zapalili.
Na istom mestu je 2004. godine sagradjena je nova crkva istog izgleda od istog kamena minirane crkve.
Po povratku monasima je Kfor zabranio zvonjavu crkvenih zvona, jer je to iritiralo komšije Albance.
Verujući u mošti Sv Vrača koje čudotvore isceljujući sve bolesnike i nevoljnike, pripadnici svih konfesija nisu prestali da ga pohode do današnjih dana, o čemu postoje mnoga svedočanstva, a najvše Albanci.
0 komentara