Hodža: Poslednjih godina smanjen broj ubistava na Kosovu
Generalni direktor Kosovske policije Gazmend Hodža izjavio je da je na Kosovu prošle godine zabeleženo 18 ubistava, što je drastično manji broj u poređenju sa 2000. godinom, ali i ukazao da je nemoguće sprečiti sve takve slučajeve, jer policija ne može biti svuda.
„Kosovo je započelo svoj posleratni život 2000. godine sa 260 ubistava. Zatim se taj broj smanjio na 170, pa na 158, 130, 150. U 2024. godini imali smo samo 17 prijavljenih ubistava, a tokom 2025. imamo ih 18. Pad je veoma brz u poređenju sa tim gde smo bili, a gde smo sada, ali je nemoguće sprečiti sve slučajeve ubistava ili teške slučajeve, jer policija ne može biti svuda, na svakom mestu, u svakom stanu, u svakom baru, na svakoj ulici, na svakom uglu“, rekao je Hodža za Kosova pres.
Kako je dodao, nema nije policije na svetu, bez obzira koliko je organizovana i profesionalna, koja može da „uđe u nečiji kriminalni um“.
Četiri osobe su ubijene u jednom danu u avgustu prošle godine - trostruko ubistvo u Gnjilanu i još jedno u Prizrenu šokirali su Kosovo. Glavni osumnjičeni za trostruko ubistvo u Gnjilanu Mefailj Škodra ima krivični dosijeom. Slučaj se dogodio u kafiću u blizini opštine Gnjilane, gde su u pucnjavi ubijeni otac i sin, a nešto kasnije još jedna osoba je teško povređena. Drugi slučaj ubistva koji se dogodio u roku od 24 sata bio je napad nožem u selu kod Prizrena.
Tokom avgusta zabeleženo je još jedno ubistvo u Prištini, a istog meseca u selu kod Lipljana jedna osoba je pronađena mrtva, podseća Kosova pres.
Još jedno ubistvo koje je prošle godine šokiralo Kosovo bilo je ubistvo narednika Kosovske policije Muhameda Like, koji je ubijen na ulazu u svoj stan u Kačaniku. Pre nekoliko dana je za njegovo ubistvo podignuta optužnica protiv šest osoba.
Hodža je podsetio da Škodra i njegovi sinovi imaju kriminalnu prošlost.
„Ponekad se čini da postoje tri ili četiri slučaja ubistva u sedmici. Ali, kada pogledate ukupno, smanjen je broj ubistava i kažnjivih krivičnih dela koja su se dogodila na Kosovu poslednjih godina“, rekao je Hodža.
Direktor Kosovskog centra za bezbednosne studije Mentor Vrajoli smatra da su zabrinjavajući motivi ubistva na Kosovu.
„Postojali su različiti motivi za ubistva. Oni koji su možda bili više zabrinjavajući bili su povezani sa organizovanim kriminalom i ilegalnim aktivnostima. Nažalost, i dalje se suočavamo sa takvim problemima, posebno sa zelenašenjem, što je jedan od najvećih problema koji su prijavljeni. Institucije bi trebalo da se fokusiraju na smanjenje ovih kriminalnih aktivnosti, kako bismo osigurali da nemamo situacije poput one u Gnjilanu“, rekao je Vrajoli.
Prema njegovim rečima, trebalo bi stvoriti mehanizme koji garantuju građanima da mogu da prijave svaki takav slučaj, a da ih počinioci ne identifikuju.
Stručnjak za bezbednost Avni Isljami izrazio je zabrinutost zbog toga što građani Kosova poseduju velike količine ilegalnog oružja.
„Velika je količina ilegalnog oružja u rukama građana, bilo da se radi o oružju koje može biti licencirano i za koje se može dati dozvola, ili čak o borbenom oružju poput kalašnjikova, oružju za masovna ubistva. I svo to oružje koje se može identifikovati, koje može biti licencirano i za koje je određena obuka, trebalo bi da se skladišti i da se oružje ne zloupotrebljava. Što se tiče oružja koje nije licencirano, pa se za njega ne daje dozvola, trebalo bi pronaći oblik za subvencionisanje onih koji još uvek poseduju oružje iz rata i podstaći ih da ga predaju“, rekao je Isljami.
0 komentara