Godišnji koncert KUD „Dobrotinsko prelo“: Naše mesto živi, ovde se čuvaju običaji
Kulturno-umetničko društvo „Dobrotinsko prelo“ večeras je u Domu kulture u Dobrotinu održalo godišnji koncert i proslavilo prvu godišnjicu svog postojanja, a tom prilikom je istaknuto da je važno čuvati tradiciju.
Rukovodilac KUD-a „Dobrotinsko prelo“ Srđan Rašić istakao je da, kada je to društvo pre godinu dana počelo sa radom, imali su samo jednu želju - da se u Dobrotinu čuje pesma.
„Da se opanak čvršće utegne i da naša omladina sa ponosom nosi nošnju naših predaka. Danas, gledajući ovu decu i mlade ljude iza scene, vidim da smo uspeli u tome. Ovaj koncert, naravno, nije samo prikaz onoga što smo uvežbavali na prethodnim probama, ovo je dokaz da naše selo živi, da se ovde čuvaju običaji i da Kosovo i Metohija imaju čuvare koji ne dozvoljavaju da zaborav pobedi“, rekao je Rašić.
Rašić je zahvalio deci i roditeljima na poverenju.
„Kao i svima vama koji ste nam pomogli da večeras stanemo pred vas. Bez vaše podrške, 'Dobrotinsko prelo' ne bi bilo ovo što je danas — jedna velika, složna porodica. Večeras igramo za naš Dobrotin, za našu tradiciju i za sve one koji su nas učili da volimo svoje, dodao je Rašić.
Sveštenik Milan Vasić naglasio je da je ovo veliki kulturni događaj za Dobrotin koji pokazuje da selo vaskrsava.
„Prošle godine za Svetu Trojicu, ako se sećate kad sam se obraćao narodu, rekao sam da je ovo selo počelo da vaskrsava u duhovnom smislu. Počeo je da nam oživljava hram, počelo je da nam selo oživljava. Evo i jednog velikog kulturnog događaja koji pokazuje da ovo selo zaista vaskrsava. Ako zaboravimo tradiciju, ako zaboravimo zajednicu, ako zaboravimo ono što su nam stari ostavili, ništa neće ostati od nas“, kazao je otac Milan.
Sveštenik je objasnio da su prela bila male zajednice ljudi sabrane u ljubavi.
„Prela su zapravo bila mesta gde su se žene, čak i muškarci, okupljali zajedno u ljubavi da predu i da razgovaraju, a ne da se svađaju i da se dele. Prela su bila male crkve, male zajednice ljudi sabrane u ljubavi“, naveo je on.
Članice ovog KUD-a istakle su da su ponosne na trenera i celo društvo zbog svega što u postigli u prvoj godini postojanja.
„Član sam ovog KUD-a godinu dana. Trenirala sam pre u KUD-u 'Mladost' u Donjoj Gušterici, pa smo se prebacili kod nas, jer hoćemo da očuvamo tradiciju. Želimo da se u našem selu održava još puno ovakvih koncerata i da ja igaram, naravno. Ovo je sve veliki uspeh za nas. Trener je ponosan na nas što je uspeo da napravi ovako dobro društvo i nadamo se najboljem, da ćemo da uspemo dalje“, kazala je Kristina Nićić.
„Volim ovakve koncerte, da se veselimo, igru, pevanje. Volim da čuvam tradiciju, zato sam se i upisala“, naglasila je Jasmina Stojanović.
„Jako sam uzbuđena i baš mi je lep utisak. Ponosna sam na trenera, ponosna sam i na ceo naš KUD“, rekla je Nevena Rašić.
Na godišnjem koncertu KUD-a „Dobrotinsko prelo“ bilo je i mnogo gostiju, kulturno-umetnička društva sa Kosova, ali i iz Severne Makedonije.
Umetnički rukovodilac KUD-a „Srpski vez“ iz Kumanova Marko Mladenovski istakao je da je taj KUD prvi put u Dobrotinu, ali sigurno ne i poslednji.
„Kosovo i Metohija za nas je jedna svetinja i mi se uvek osećamo prelepo. Prvi put smo na ovoj manifestaciji i zaista sve čestitke za domaćine. Srpske tradicionalne kulture - to je onaj kolorit svih Srba, to je sve različno, ali tradicija je ona koja spaja. Ima tu dosta sličnosti, ali ona tradicija koja se nastavlja pravi nas različite, ali u stvari pravi nas kao jedno“, kazao je Mladenovski.
Nakon igara i pesama, uručene su i zahvalnice istaknutim institucijama, organizacijama i pojedincima koji su pomogli KUD.
Na kraju je usledilo i iznenađenje za rukuvodioca u vidu poklona i torte, a nisu izostale ni suze radosnice članova KUD-a.
0 komentara