Donić: Grenland neće omekšati stav EU o Kosovu, istorijski i politički kontekst drugačiji

Petar Donić iz Novog trećeg puta smatra da spor između Evrope i Amerike oko Grenlanda neće bitno uticati na promenu stava EU prema Kosovu, budući da je, kako kaže, istorijski i politički kontekst te dve teritorije potpuno različit.
Donić ističe da je Grenland više strateški interes SAD, nego Danske i Evrope.
„Nije za očekivati da se promeni stav EU prema Kosovu jer nije isti kontekst. Srbija se nalazi u centru Balkana, u srcu Evrope. Grenland je eksterna teritorija mnogo bliža Americi i američkim strateškim interesima. Oni već planiraju referendum, imaju ogromnu dozu autonomije, domicijalno stanovništvo nema neki odnos sa Dancima. Grenland već nije u EU, oni su odbili da budu u evropskoj zajednici još 1980. zbog nemogućnosti da se dogovore oko kvota za ribolov, koja je njima jako važna“, rekao je on za Kosovo onlajn.
Objašnjava da je Grenland bliži Americi i geografski i „globalnim igrarijama“ koji se tiču resursa, odnosno ruta. Komentarišući izjavu predsednika SAD Donalda Trampa o vojnim akcijama radi preuzimanja kontrole nad Grenlandom, ističe da je reč o političkom pritisku, a ne o stvarnoj pretnji.
„Što se tiče izjava Donalda Trampa ne treba ih shvatati direktno, odnosno u izvornom tekstu. Radi se više o određenoj vrsti političkog pritiska. Nije za očekivati da bi jedna Nato članica napala drugu, to se desilo samo u slučaju Grčke i Turske. Ipak, nije bilo nikakvog raspada Nato pakta u tom slučaju. Tako da se radi o jednoj vrsti političkog pritiska. Imajući na umu situaciju gde je Grenland jedna ogromna teritorija veličine Meksika i ima stanovništva kao Mladenovac u srpskim merilima, a ima 11 odsto svetskog uranijuma i 70 odsto trgovinskih ruta koje su između Evrope i sveroistočne Azije. Globalnim otopljenjem ta teritorija bi imala sve veći strateški interes, mnogo više za Ameriku, nego za Evropu i Dansku“, pojašanjava Donić.
Drugačiji su, primećuje, i konteksti Danske i Kosova - istorijski odnosi su mnogo tanji i plići.
Kako pojašnjava, stanovništvo Grenlanda već ima ogromnu autonomiju u odnosu na Dansku i tu zemlju ne shvata matičnom teritoritorijom već sada. Oni žele da raspišu referendum, te se Tramp nada da će u tom slučaju moći da pridobije Grenlanđane na svoju stranu, ocenjuje Donić.
Na pitanje da li bi stav EU po pitanju Grenlanda mogao ići u korist Srbiji kada je u pitanju Peter Sorensen, Lajčakov naslednik koji dolazi upravo iz Danske, Donić ponavlja da aršini neće biti isti u slučaju Kosova.
„Moglo bi se očekivati ako bi se posmatrao taj ugao konekcija i određenih povezanosti država i država i određenih lica, ali smatram da nije isti aršin pre svega zbog istorijskih i kulturnih važnosti Kosova za Srbiju, odnosno Grenlanda za Dansku. Grenland je tek od 18. veka postao deo Danske Kraljevine, pretežno inuitsko stanovništvo živi sa jako malim brojem Danaca koji su tu došli da vode tu teritoriju i oni već polako gledaju da izađu iz toga, tako da se ne bi mogla izvesti paralela, prosto zbog manjka značaja Grenlanda za Evropu“, zaključio je on.
0 komentara