Garić i Miškeljin: Predlog zakona o pravosudnoj nadležnosti da nasilje nad Srbima ne prođe nekažnjeno

Severna Mitrovica
Izvor: Kosovo Online

Odgovornost za bezbednost Srba i njihove imovine trebalo je da preuzmu međunarodne institucije, poput Unmika i Euleksa, ali je posle 2008. godine kontrola prešla u ruke institucija u Prištini, koje nisu učinile ništa za pravdu i sankcionisanje zločina počinjenih nad Srbima, istakao je za Politiku državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija u Vladi Srbije Miloš Garić.

Garić navodi da se u statistici zločina vidi koliko su Srbi i dalje izloženi napadima i diskriminaciji.

"Samo u poslednje četiri godine, više od 500 zločina i napada na Srbe ostalo je bez pravnih sankcija. Nasilje se sprovodi i nad decom i imovinom SPC, a prištinske institucije ne reaguju, dok međunarodna zajednica često ostaje nemoćna ili nezainteresovana. Pritom, i dalje je veliki broj svedoka, ne samo pripadnika srpskog naroda, koji su recimo u Prištini gledali kako na ulici otvoreno u gomili napadaju Srbe, dok su vozila Kfora samo prolazila. Nisu ni pokušala da zaustave vozilo i odbrane goloruke ljude niti su obraćali pažnju. A kamoli eventualno da nekoga uhapse. Čak i kada bi tako nešto uradili, krivac ne bi duže od sat vremena proveo u zatvoru i posle toga bi već bio pušten na slobodu, i nikome ništa. Kao da je to bilo nepisano pravilo i prećutni dogovor sa svima njima da Srbe što više proteraju, jer kad nema Srba na Kosovu i Metohiji, onda ekstremni kosovski Albanci smatraju da neće biti nikakvih problema. A cilj svih političkih lidera i intelektualne elite, iako to niko zvanično ne želi da kaže, jeste čisto Kosovo", smatra Garić.

Analitičar Centra za društvenu stabilnost Marko Miškeljin kaže da osnivanje posebnih odeljenja pravosudnih organa, koja će biti nadležna za krivično gonjenje i suđenje za krivična dela izvršena na Kosovu posle 17. februara 2008. godine, predstavlja suštinsku prekretnicu u pristupu države prema očuvanju prava i dostojanstva srpskog naroda. 

„Ova inicijativa pruža institucionalnu garanciju da se zločini neće tolerisati, ali i da će pravda biti sprovedena u skladu sa najvišim standardima, čak i kada privremene institucije iz Prištine zanemaruju ovu obavezu. U suštini, ovaj korak Vlade Miloša Vučevića nije samo zaštitna mera, već je i dokaz brige prema Srbima na Kosovu i Metohiji , podržavajući njihov opstanak i sigurnost u uslovima gde se suočavaju sa svakodnevnim progonom“, kaže Miškeljin. 

Garić ukazuje da i pored brojnih dokaza zločini nad Srbima ostaju nekažnjeni, ali će Srbija nastaviti sa preduzimanjem koraka ka ostvarenju pravde. 

„Novi nacrt zakona i mere koje je usvojila vlada omogućiće državi Srbiji da profesionalno i odgovorno pristupi istraživanju i procesuiranju zločina počinjenih nad Srbima na KiM", rekao je Garić i najavio da će svaki konkretan slučaj biti detaljno obrađen, s ciljem da se obezbedi pravda za žrtve i sankcionišu počinioci.

Garić je takođe ukazao na nedostatak adekvatne reakcije međunarodnih institucija u Prištini, što je podstaklo Srbiju da preduzme konkretne korake u zaštiti svojih građana i njihovih prava na Kosovu.