Godišnji izveštaj Ombudsmana: Ukupno 1.410 pritužbi, od čega su 110 podneli Srbi

Građani su tokom 2024. godine uputili 1.410 pritužbi instituciji Ombudsmana na Kosovu, od kojih je 110 pristiglo od građana srpske nacionalnosti i 104 od građana drugih nevećinskih zajednica, navodi se u godišnjem izveštaju ove institucije.
Ombudsman Naim Ćeljaj podneo je godišnji izveštaj za 2024. godinu Skupštini Kosova.
Izveštaj predstavlja stanje ljudskih prava na Kosovu i rad Institucije Ombudsmana, kao i analizu i ocenu stanja u vezi sa određenim oblicima kršenja prava pojedinaca ili određenih društvenih grupa, saopštila je ova institucija.
„Građani su tokom 2024. godine uputili 1.410 pritužbi, od kojih su se 110 obratili građani srpske nacionalnosti i 104 građani drugih nevećinskih zajednica. Iz istrage pritužbi i istraga po službenoj dužnosti, adresirano je ukupno 176 preporuka“, navodi se u saopštenju.
Takođe, dodaje se da izveštaj predstavlja slučajeve sistematskog i pojedinačnog kršenja ljudskih prava i sloboda i aktivnosti institucije na promociji i obrazovanju ljudskih prava na više nivoa.
„Generalno, analiza istraženih slučajeva pokazuje da nemogućnost pravosudnih institucija da garantuju pravično suđenje, zbog dužine i odugovlačenja sudskih postupaka, i dalje izaziva zabrinutost. Veliki broj pritužbi građana, zbog neodgovaranja organa vlasti, pokazatelj je nefunkcionisanja mehanizama odgovornosti za sprovođenje zakona, neefikasnosti i nemara javne uprave u razmatranju pritužbi građana, što takođe utiče na povećanje broja predmeta u sudovima“, ističe se u saopštenju.
Izveštaj je takođe utvrdio da je u nekim slučajevima nedostajao dostojanstven tretman nekih osetljivih kategorija koje su se suočile sa izazovima u ostvarivanju svojih prava.
„Izveštaj naglašava nedostatak pokrivenosti medicinskim tretmanom za osobe sa statusom ratnog vojnog invalida, prepreke na koje su žrtve seksualnog nasilja naišle u ostvarivanju svog statusa, kako u fazi podnošenja zahteva, tako i tokom dobijanja usluga na koje imaju pravo, obaveza tetraplegičara i paraplegičara da se javljaju na ponovnu procenu na lekarskim komisijama neke su od zabrinutosti koje je Ombudsman ove godine izneo“, dodaje se u saopštenju.
Ombudsman naglašava da je zaštita ljudskih prava kontinuiran proces koji zahteva posvećenost i široku saradnju kako bi se garantovala vladavina prava i poštovanje demokratskih standarda garantovanih Ustavom Kosova.
„Ombudsman će i dalje ostati posvećen ispunjavanju svog ustavnog i zakonskog mandata, u službi građana, za zaštitu i poštovanje osnovnih ljudskih prava i sloboda“, zaključuje se u saopštenju.
0 komentara