Gogić: Kurti nije svestan kakvu je grešku napravio izazvavši Nato

Ognjen Gogić
Izvor: Kosovo Online

Politikolog Ognjen Gogić smatra da je kosovski premijer Aljbin Kurti svojim potezom u vezi sa mostom na Ibru izazvao Nato i da nije ni svestan kakvu je grešku napravio, piše NIN.

Gogić naglašava da Nato nije reagovao po pitanju nekih drugih problematičnih odluka, kao što su kriza oko dinara ili ukidanja poslovnica pošte, već su to činili politički činioci iz EU ili SAD.

"Kurti zapravo nije svestan koju grešku je napravio poručujući Nato da se skloni i da ne poštuje svoj mandat koji je dobio od Saveta bezbednosti Ujedninjenih Nacija preko Rezolucije 1244, da putem mirovne operacije Kfor štiti bezbednost i mir na Kosovu. Kfor procenjuje sam gde postoje rizici i na osnovu toga se raspoređuje i deluje. Porukom da će se most otvoriti, Kurti je zapravo saopštio Natou da treba da odstupi od vršenja svojih funkcija. A to jeste jedna greška koja se ne može tolerisati", kaže Gogić.

On kaže da nije poznato kakvu je procenu napravio Nato, odnosno Kfor i sa čije strane bi došlo do mogućeg nasilja u slučaju otvaranja mosta na Ibru.

"Oni su procenili da bi otvaranje mosta dovelo do nasilja, a samim time bi Kfor morao da interveniše. Onda bi Kforu bila ugrožena bezbednost. Druga stvar je da je ta poruka da će se most možda otvoriti mogla da se shvati kao namera Kosova da upotrebi specijalnu policiju. I da specijalna policija izvrši tu odluku, odnosno da fizički ukloni Kfor sa mosta", kaže Gogić.

Politički komentator Boško Jakšić, politički komentator kaže za NIN kako je u tom svetlu važno posmatrati i posetu šefa CIA Prištini i Beogradu, te da je jasno kako i Amerikanci u poslednje vreme dosta izražavaju nezadovoljstvo ponašanjem Aljbina Kurtija i taj pritisak na njega traje.

"Njemu se pripisuju ishitreni, jednosmerni potezi koji ne idu u korist normalizaciji. Ali, moglo bi da se kaže da se pritisak Zapada, uključujući i Nato i diplomatski i vojni i svi drugi pritisci uvećavaju. Mi još nemamo odgovor ni rezultat tih pritisaka. Za pretpostaviti je da bi ovoga puta Aljbin Kurti mogao da uvaži kritike koje dobija sa Zapada. Imajući u vidu da su Amerikanci direktno oborili jednu njegovu vladu ranije i da taj Damoklov mač Kurtiju i dalje stoji nad glavom. Ali, Kurti je poprilično nepredvidiv i to je ono što iritira i Amerikance i čitav Zapad. Tako da ne možemo mi da predvidimo šta će biti rezultat tih očigledno rastućih pritisaka od kojih koristi ima Beograd po principu spojenih sudova jer je pritisak na Beograd oslabio", kaže Jakšić.

On veruje kako ni kosovske bezbednosne snage niti eventualne grupe, slične onoj kakvu je u Banjskoj organizovao Milan Radoičić, ne mogu predstavljati pravu opasnost po snage Kfora, ali je želja Zapada da se izbegne moguća eskalacija.

"Svi incidenti na Kosovu mogu lako da izađu van kontrole, kao što je potvrdio primer Banjske. Sa jedne strane je to bezbednosni aspekt čitave situacije, a sa druge strane je politički da bi se normalizovala situacija i otklonilo jedno od žarišta krize na Zapadnom Balkanu, koje je, kao što je poznato, Rusija uvek koristi i pokušava da destabilizuje region", smatra Jakšić.

On dodaje kako je Kurti trenutno u neuobičajenoj situaciji.

"On ima veoma jaku unutrašnju podršku kosovskih Albanaca. Ne samo zato što priča o demokratizaciji, jer je to više namenjeno zapadnim ušima, nego zato što cementira kosovsku nezavisnost i Kosovo kao državu. I uprkos problemima sa ekonomijom, kriminalom i korupcijom, njegove akcije među biračima su veoma snažne. I to je jedan od razloga koji Zapad odvraća od snažnijih pritisaka. Oni njega mogu da obore, ali on bi najverovatnije na narednim izborima ponovo osvojio vlast. Dakle, moraju da nađu neke druge mehanizme, ali sa Kurtijem koga je jedan visoki američki diplomata nazvao 'dogmatskim marksistom', sa njim je zaista teško", kaže Jakšić.