Igrutinović: Strane u dijalogu imaju različita očekivanja, ni EU nije posebno efektivna
Naučni saradnik Instituta za evropske studije Milan Igrutinović kaže da neuspeh jučerašnje runde u dijalogu Beograda i Prištine nije neočekivan, napominjući da se većina rundi poslednjih godina završava bezuspešno. Dodaje da strane imaju drugačija očekivanja, a da ni EU nije posebno efektivna.
Igrutinović za Kosovo onlajn navodi da je kosovski premijer Aljbin Kurti u zamahu svoje, kako kaže, dosta radikalne politike i nametanja svoje volje i vlasti Prištine nad srpskom zajednicom na severu.
Navodeći da upozorenja koja dobija od zapadnih ambasada i od zvaničnika EU, pa i Vašingtona, jesu iskrena, Igrutinović kaže da Kurti računa sa tim da on operiše u manevarskom prostoru koji mu dozvoljava da se tako ponaša i da može da kaže da samo zaokružuje suverenost Kosova na celoj teritoriji.
"Oni očigledno i nemaju i nisu spremni da upotrebljavaju iole ozbiljnija sredstva protiv njega, oni Kosovo tretiraju kao suverenu državu i tu vladu kao kako-tako suverenu i on uvek gura te crvene linije sa kojima se suočava. EU pokušava da podrži dijalog, ne sviđa joj se to što on radi, ali s druge strane oseća se nemoćnom. Ne postoji nikakav unutrašnji koncenzus koji bi doveo do njihove politike koja bi bila oštrija prema njemu", kazao je Igrutinović.
Dodaje da je Kurti i dalje pod izvesnim režimom sankcija i navodi da je očigledno da je za EU to dovoljna kazna.
"Ali, ne žele da gube poluge kakvog-takvog uticaja koji imaju na terenu. Oni stalno kažu hajde da bude mir, a na kraju najdeblji kraj izvlači srpska zajednica na Kosovu. Strane dolaze sa različitim očekivanjima, EU nije posebno efektivna, mada je teško zamisliti da postoje neke stvari o kojima bi se moglo pregovarati pod ovim okolnostima", navodi.
Prema njegovim rečima, EU može da se ponaša ovako ili da se ponaša kao prema Rusiji - da uvodi neke tvrde sankcije.
Ipak, primećuje, da je problem između Beograda i Prištine daleko od toga da bi se na taj način razmišljalo.
"Postoji duboka neusaglašenost i u Beogradu i u Prištini šta se tačno želi postići i na koji način i EU ne vidi svrhu da primorava dve strane da postižu neki dogovor kojih se sutra niko ne bi pridržavao jer nije usaglašen ni sa javno proklamovanim interesima, ni sa dubinskim interesima jedne ili druge zajednice", ističe.
Dodaje da EU nema pritisak da mora što pre da reši taj problem jer je proces normalizacije odnosa vezan za proces evrointegracija.
Napominjući da i Kosovo ima svoj evropski put, Igrutinović kaže da ni taj put nije neki koji ima kratak rok, već da se ostavlja za budućnost.
"Tako EU ne oseća poseban vremenski pritisak da to rešava dok god su stvari iole mirne iako se tamo dešavaju incidenti pošto nismo u ratnom stanju, EU će se na ovaj ili sličan način odnositi prema ovom procesu, samo da ne eskalira dalje i vode se time da će rešavati u hodu, ukoliko se to uopšte može nazvati rešavanjem", zaključio je Igrutinović.
0 komentara