Jozef Marko: Sporazum o ZSO mora biti primenjen kao deo kosovskog pravnog sistema
Austrijski ekspert za ustavno pravo i Balkan iz Graca, Jozef Marko kaže da je sporazum o Zajednici srpskih opština iz 2013. godine, prema Ustavnom sudu Kosova, deo kosovskog pravnog sistema i da, kao takav, mora biti primenjen.
U izjavi za bečki dnevnik “Standard”, Marko podseća da je Opšte principe za sprovođenje sporazuma iz 2013. godine Ustavni sud Kosova preispitao i da, kao takvi „nisu pravni akt“.
„Kao rezultat, Ustavni sud je došao do zaključka da je nekoliko tačaka Opštih principa u suprotnosti sa Ustavom i da mogu biti primenjene samo izmenom Ustava, a ne samo vladinom uredbom”, dodao je Marko.
Zato je sada, kaže, nejasno kako bi trebalo da se osnuje ZSO, odnosno postoji pitanje njenog Statuta.
„Srbija želi da ZSO bude osnovana u skladu sa javnim pravom, a Vlada Kosova želi asocijaciju ustanovljenu po privatnom pravu. Zajednica srpskih opština može da bude uspostavljena samo na osnovama javnog prava, uz poštovanje relevatnih tačaka Ustava“, rekao je Marko.
Bečki „Standard“ navodi da nacrt Statuta ZSO Fondacije Fridrih Ebert predviđa da se ZSO osnuje u skladu sa javnim pravom, konkretno na vladinoj uredbi proistekloj iz Zakona kojim je ratifikovan osnovni sporazum iz 2013. godine.
0 komentara