Kantrimen: Ključna implementacija Ohridskog sporazuma

Tomas Kantrimen
Izvor: Kosovo Online

Bivši pomoćnik američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen izjavio je za RTK da je glavni problem u dijalogu Srbije i Kosova u napredovanju ka Evropskoj uniji sporost vlada u Beogradu i Prištini i izostanak teških odluka.

Kantrimen ne očekuje velike promene na Zapadnom Balkanu ni posle ponovnog izbora Donalda Trampa za predsednika SAD. Prema njegovim rečima, glavni problem leži u nedostatku reformi i političke volje na obe strane.

"Iskreno, ne mislim da će izbor Donalda Trampa doneti velike promene na Zapadnom Balkanu. Osnovni problem nije u EU ili Vašingtonu, već u vladama u Beogradu i Prištini, koje ne preduzimaju neophodne korake da unaprede dijalog ili da postignu napredak ka EU. Na primer, Vlada Srbije pozdravlja izbor Trampa, verujući u veće simpatije za srpsku poziciju. Ali, nisam uveren da je Vlada Srbije spremna da donosi teške odluke", kazao je Kantrimen.

Prema njegovim rečima, teške odluke su povezane sa reformama koje zahteva članstvo u Evropskoj uniji, posebno u oblasti vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, slobode medija i borbe protiv korupcije. 

"Ne vidim da Vlada Srbije preduzima ozbiljne korake u ovim oblastima", primetio je Kantrimen.

Podvlači da se promene na Zapadnom Balkanu ne dešavaju brzo.

"Iako se s vremena na vreme bavim pitanjima Balkana u poslednjih 40 godina, mogu reći da se ništa ne dešava brzo. Ne očekujem korenite promene. Ne pratim detalje unutrašnje politike Kosova, ali je činjenica da je vlada u Prištini veoma osetljiva na unutrašnja pitanja", kazao je Kantrimen.

Kao primer, naveo je pitanje formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom što, kako je rekao, ima "ustavne implikacije" za Kosovo. 

"Razumem da je ovo teško pitanje i da ima ustavne implikacije za Kosovo, ali ne mogu da prihvatim da nema prilike da se razgovara o tome kako da se to postigne na smislen način, bez kršenja Ustava", kaže.

Govoreći o perspektivi odnosa Srbije i Kosova, Kantrimen ističe značaj primene Ohridskog sporazuma, ali nije optimista da će se obe strane tome i pristupiti brzo. 

"Ništa se neće dogoditi brzo. Implementacija Ohridskog sporazuma je važna, a njegova primena, uz poštovanje prava Kosova definisanih u dosadašnjim sporazumima, treba da bude prioritet Vlade Srbije. Međutim, nisam optimista da će bilo koja strana brzo promeniti pristup", naglašava Kantrimen.