Kastrati: Kurti dosledan samo u menjanju stavova  

Kendron Kastrati
Izvor: Gazeta Express

Potpredsednik Socijaldemokratske partije Kendron Kastrati rekao je da kosovski premijer Aljbina Kurtija ne razmišlja o budućim generacijama i njihovom dobru, već samo o glasovima na sledećim izborima, prenela je Koha.

Kastrati je ocenio da je "glavni interes i Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, izborni uspeh, što predstavlja rizik da će sukob držati otvorenim". 

Naveo je da je jedina doslednost Kurtija u procesu dijaloga to što je stalno menjao svoje stavove. 

"Ne zaboravimo da su u početku postojala četiri uslova da se sedne za sto sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da se nastavi dijalog, a u međuvremenu se pokazalo da nije jasno gde bi se pronašlo mirno rešenje“, naveo je Kastrati. 

Dodao je i da su bivši predsednici Amerike i kancelarka Nemačke tražili da se dijalog završi priznanjem, a došlo je do plana u kojem se vidi da će se pregovori nastaviti, kao i da 'de jure' priznanja Kosova neće biti. 

Rekao je i da je u tački 10 Evropskog plana navedeno da će se poštovati svi potpisani sporazumi, što znači i onaj o Zajednici srpskih opština, sa više autonomije.

"To znači da je ZSO više od udruženja, da idemo ka autonomiji, i da ćemo kao društvo imati drugačiju državnu regulativu, a ne unitarnog karaktera, kao što je sada, već dva nivoa", rekao je Kastrati i dodao da bi to izazvalo kontinuirane probleme u funkcionisanju Kosova.

Optužio je vladu i za nedostatak transparentnosti u procesu dijaloga i kad je reč o evropskom planu, dodajući da je Srbija objavila veći deo plana, nego Kosovo.