Markus: Šolcova poseta važan korak u jačanju strateškog partnerstva Nemačke i Srbije

Aleksander Markus iz AHK
Izvor: Kosovo Online

Poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca Beogradu važan je korak u jačanju strateškog partnerstva Nemačke i Srbije, kaže za Kosovo onlajn izvršni član Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore Aleksandar Markus.


Markus ističe da su se ekonomski odnosi Nemačke i Srbije odlično razvili, te da samo trgovinska razmena poslednjih godina, na godišnjem nivou, raste dvocifreno.

"Nemački kancelar nije došao sam, već sa potpredsednikom Evropske komisije, a to znači da se radi o zajedničkoj stvari“, dodao je on.

Pojašnjava da se polovina trgovinske razmene Nemačke i Srbije odvija u oblasti mobilnosti, što obuhvata automobilsku industriju, avio-industriju, ali i vozove, koje nemački Simens proizvodi u Srbiji.

"U većini slučajeva u Srbiji se proizvode komponente, koje onda ulaze u lanac snabdevanja sa Nemačkom. Sektor mobilnosti na globalnom niovu se nalazi na prekretnici, jer mora doći do promene u korišćenju goriva ka klimatski neutralnim, jer u budućnosti mora biti manja emisija štetnih gasova. Za tu promenu potrebne su određene sirovine i o tome razgovaramo u Srbiji, a o tome se radi u potpisanom Memorandumu“, naveo je Markus.

Na pitanje koliko su važne kritične sirovine iz Srbije, kaže da statistika jasno pokazuje da je veliki udeo sirovina koje dolaze izvan Evrope, a koje se koriste na kontinentu, što govori o tome koliko je velika zavisnost od sirovina iz drugih deova sveta i koliki je značaj onoga što Srbija poseduje.

"Da bi se osigurao razvoj, teško je zavisiti od zemalja koje razvijaju sopstvenu automobilsku industriju i daju svojim kompanijama povoljnije uslove za sirovine. Na kraju, radi se o tome da tržište funkcioniše. Te sirovine se eskploatišu, dolaze na tržište gde se nude i prodaju po najboljim cenama. Mi se zalažemo da ti mehanizmi tržišta funkcionišu", kaže Markus.

Upitan da li Srbija može očekivati nove investicije iz Nemačke, kazao je da "tako izgleda".

Nadovezao se na reči predsednika Vučića da većina sirovina treba da se prerađuje u Srbiji, konstatacijom da u Srbiji već postoji velika automobilska industrija, pre svega u kompanijama koja proizvode auto-delove, te dodaje da su u Srbiji nemačke kompanije otvorile oko 90.000 radnih mesta.

"Za nemačku industriju i Komoru je važno da, kada se crpe sirovine, moraju da se primenjuju međunarodni stanardi, ekološki i socijalni. Zakoni u Nemačkoj, ali i na evropskom nivou osiguravaju takvu zaštitu. U Nemačkoj postoji Zakon o lancu bezbednosti isporuke. Iz njega se jasno vidi da, kada se sirovina iz Srbije koristi za proizvode u Nemačkoj, nevladine organizacije ili građani mogu da prijave preduzeća u Nemačkoj ukoliko smatraju da se sirovine ne crpe po odgovarajućim standardima“, pojašnjava Markus.

Dodao je da je, i po pitanju sirovina iz Srbije, veoma bitno da se poštuju ekološki i socijalni standardi koji važe i u Nemačkoj. Ako postoje naznake nepoštovanja moguće je obratiti se nadležnoj saveznoj ustanovi BAFA i podneti prijavu.

Dodaje da su nemačke kompanije veoma zadovoljne poslovanjem u Srbiji.

"Istraživanje koje sprovodimo svakog proleća pokazuje da je 86 odsto članova Komore reklo da bi ponovo investiralo u Srbiju. To je veoma visoki procenat, imajući u vidu brzo promenljiva tržišta. Podrška koju dobijaju preduzeća, strana i domaća koja žele da investiraju, je ogromna. Otvorena su vam vrata i možete razgovarati sa vladom. Ne možemo da se žalimo, saradnja je odlična", podvukao je Markus. 

On je ponovio da su nemačke kompanije u Srbiji generisale oko 90.000 radnih mesta, što je značajan broj.

"Ranije sam radio u Ukrajini, a pre rata tamo su nemačke kompanije generisale oko 50.000 radnih mesta, a to je zemlja sa oko 40 miliona stanovnika“, dodao je Markus.

Na pitanje koliko su nemačkim privrednicima važni sporazumi o slobodnoj trgovini koje je Srbija sklopila sa brojnim zemljama izvan EU, rekao je da te efekte još ne osećaju.

"Tipični poslovni model nemačkih kompanija je da dolaze u Srbiju, jer ovde imaju povoljnije uslove proizvodnje. Ali se to promeni veoma brzo, pa pokreću sve komplikovaniju i zahtevniju proizvodnju, pošto u Srbiji mogu naći stručnu radnu snagu koja je veoma dobra za realizaciju tih projekata sa visokim udelom odgovornosti i koeficijentom kvaliteta. To je veoma bitno nemačkim kompanijama", rekao je Markus