Milivojević: Lajčakov rok nije realan, na Briselu je da se izjasni

Beograd_231122_Zoran Milivojević 01
Izvor: Kosovo Online

Bivši diplomata Zoran Milivojević rekao je da kraj januara, kao rok za formalizaciju sporazuma Beograda i Prištine, nije realan i da ga treba posmatrati u kontekstu unutrašnjih potreba EU, odnosno predstojećih izbora, prenosi RTS.

Milivojević kaže da je posle apsolutne i ubedljive pobede obezbeđen pun legitimitet politike koju je vodila vladajuća stranka.

"Tako da ćemo imati kontinuitet i spoljne i unutrašnje politike i u vezi sa tim neće biti nikakvih novih iznenađenja ili nečega što do sada manje-više nije poznato“, rekao je Milivojević.

Na Evropskoj uniji je da se izjasni

Prema rečima Milivojevića, kad je reč o dijalogu Beograda i Prištine, i tu je situacija potpuno jasna, bez obzira na očekivanje koje smo čuli da ima Miroslav Lajčak.

"Na Evropskoj uniji je da se izjasni. I kad on kaže da smo tražili neka razjašnjenja i preispitivanja, u stvari se radi o rezervama srpske strane na Ohridski sporazum i na nameru Evropske unije da se on u celini ugradi u poglavlje 35, i da se na taj način Srbiji nametne stav u vezi sa Kosovom i stav u vezi sa budućim pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji“, napominje Milivojević.

Smatra da je to i neka vrsta testa.

"Ovaj rok sa januarom je vezan i za potrebe i političke interese Evropske unije zbog njihovih izbora“, kaže Milivojević.

Srbija izrazila rezerve na direktan način

Osvrćući se na Lajčakovu izjavu da je kraj januara rok za formalizaciju sporazuma, Milivojević kaže da se može reći da je to nerealno.

"Nije realno, prvo zato što je Srbija bila jasna i izrazila je rezerve i to ovog puta na jedan direktan način – u pismenoj formi, dakle, u ime i za račun Vlade Srbije što obavezuje. Obavezuje prvo srpsku stranu da se toga drži i mislim da će srpska politika i srpska vlast na tome biti dosledna i, drugo, obavezuje i njihovu stranu da se o tome izjasne i ukoliko zaista žele dijalog, ukoliko žele deblokadu i procesa dijaloga, ali i deeskalaciju stanja na KiM – ukoliko žele da izraze i političku volju da se dođe do nekog političkog rešenja – onda bi morali da reaguju na to na jedan aktivan način, da je potpuno jasno da je za Srbiju neprihvatljivo ono što je izrazila i ovom rezervom, dakle, oni elementi u Ohridskom sporazumu koji imaju elemente državnosti za Kosovo“, objašnjava Milivojević.

O Bilčikovoj izjavi

Vladimir Bilčik, izvestilac Evropskog parlamenta kaže da su pred novom srpskom vladom tri ključna zadatka, normalizacija odnosa Beograda i Prištine, reforme i usklađivanje spoljne politike sa spoljnom politikom Evropske unije.

Poruka Prištini je da formira ZSO. Govoreći o tome da li treba očekivati u tom smislu pritiske, Milivojević kaže da postoji jedna doza pritiska prema Prištini da pitanje ZSO bude na stolu, zato što bez toga nema napretka.

"I to je uslov svih uslova da se uopšte nešto ozbiljno razgovara vezano za dijalog Beograd-Priština. Dokle će ići taj pritisak i šta će on proizvesti, videćemo. Vidimo da Lajčak pominje statut, pa videćemo šta će sa tim biti“, napominje Milivojević. 

Kada je reč tri prioriteta koje pominje Bilčik, Milivojević kaže da su oni u skladu sa zaključcima Saveta Evropske unije od pre neki dan. 

Dodaje da kada je reč o reformama, tu ništa nije sporno – to su poglavlja 23 i 24 i to je normalan tok naših pristupnih pregovora i mi nemamo ništa protiv toga.

O sankcijama Rusiji

"Kad je reč o usklađivanju, tu treba čitati sankcije Rusije i mislim da to se odnosi. Tome su dali visoki prioritet, opet iz svojih nekih geopolitičkih interesa i vremena koje njima curi, zbog tih izbora koji ih čekaju iduće godine i zbog toga na tome insistiraju. Dakle, to je na tim linijama, mislim da to nije realno, ukoliko ne dođe do promene stava u Briselu i pristupa ovim pitanjima od kojih zavisi i dijalog i deeskalacija na Kosovu i Metohiji“, kaže Milivojević. 

Kurti sprovodi politiku nametanja rešenja silom

"Tenzije na Kosovu su svakodnevne. Priština, odnosno Kurti, sprovodi politiku nametanja rešenja silom, ovladavanja severom Kosova i Metohije i u tome ima prećutnu podršku zapadnih centara moći i mi to imamo u stvari na sceni. Ovo je dodatni pritisak na Srbiju i pokušaj da se nametanjem tog rešenja i pritiskom na Srbiju, Srbija prikloni onome što oni nazivaju prihvatanje realnosti", rekao je Milivojević osvrćući se i na dešavanja u "Rajskoj banji".

Dodaje da Kurti nameće političko rešenje i to ide u susret onome što i oni žele u krajnjoj konsekvenciji.

"Tako da to nije ništa novo, ali je ovo argument više da ukoliko zaista žele da dođe do neke promene, da moraju da promene stav. Ne treba očekivati promenu pozicije Srbije i ne treba očekivati da Srbija neće ostati odlučno na ona tri stuba spoljne politike, kada je reč o unutrašnjoj takođe. To je nezavisnost, vojna neutralnost i prioritet državnog i nacionalnog interesa i glavni kriterijum u ponašanju Srbije i na unutrašnjoj i na spoljnoj sceni. Dakle, to će ostati posle ovih izbora i na to moraju računati", kaže Milivojević. 

Na pitanje mogu li se na severu Kosova uskoro očekivati lokalni izbori, Milivojević kaže da to ne zavisi od srpske strane.

"Srpska strana je pre dve, tri nedelje ušla sa jednom inicijativom koja je odbijena. Prema tome, na srpskoj strani postoji politička volja da se i to pitanje reši na jedan aktivan način. Sve zavisi od Prištine", rekao je on.

To bi malo deeskaliralo situaciju jer bi, kako navodi, vratilo faktičko stanje u prirodno stanje.

"Srpska većina bi došla do izražaja i to bi sprečilo mogućnost Kurtiju da sprovodi politiku represije, otimanja imovine i svega drugog što radi. Ali imam utisak da to možda ne odgovara i nekim drugim interesima i da tu postoji neka vrsta koordinacije i saglasnosti interesa kad je reč o Prištini i nekim zapadnim centrima moći", zaključio je Milivojević.