Mitrović: Tramp bi mogao da doprinese da se problem Kosova rešava pod okriljem UN

Dragana Mitrović
Izvor: Kosovo Online

Profesorka Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragana Mitrović istakla je, komentarišući pobedu Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD, da se očekuje da se bliži kraj pritiscima Evropske unije na Srbiju, počevši od teranja na primenu Ohridskog sporazuma do ukidanja zahteva za uvođenjem sankcija Rusiji, kao i da će se kosovski problem rešavati u direktnijim odnosima sa velikim silama, pod okriljem Ujedinjenih nacija, prenosi Sputnjik.

"Mada je neizvesno kako će se stvari odvijati, naša očekivanja idu u pravcu slabljenja pritiska na Srbiju baš zbog toga što je novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp velika enigma i što je sklon potezima bez presedana", rekla je Mitrović za Sputnjik.

Ona naglašava da je pobeda Trampa na predsedničkim izborima signal da će za Srbiju stvari na spoljnopolitičkom terenu krenuti u znatno boljem pravcu.

Vreme je, kaže, za maksimalističke zahteve Srbije.

Mitrović dodaje da pobeda Trampa daje prostor Srbiji za optimizam, što je, ističe, pokazao i razgovor sa predsednikom Vučićem koji je među prvih desetak ljudi u svetu koji su razgovarali sa Trampom, gde je istaknuto da je najveća podrška javnog mnjenja za novi izbor Trampa upravo bila u Srbiji.

"Imamo tu i neke druge odnose, lične i političke sa bliskim okruženjem Trampa, imamo i udruženje 'Srbi za Trampa' u SAD i slično, kao i njegovu očekivanu izolacionističku politiku, nastojanje da se okonča većina većih sukoba koja bi mu odvraćala pažnju od obnove SAD, možda i veće očekivanje od nekih savezničkih odnosa, vraćanje stvari u normalu, u realnost, podudaranje po vrednostima i nekim drugim pitanjima... Dakle, sve se to sada može uklopiti na jedan izuzetno dobar način i moje lično mišljenje je da bi naši zahtevi trebalo da budu maksimalistički", ocenjuje Mitrović.

Srbija, primećuje, nema šta da izgubi u pokušaju da se oslobodi od pritisaka EU i njihovih zahteva da prihvati Ohridski sporazum i da uvede sankcije Rusiji.

Vredi da se pokuša i da se rešavanje kosovskog pitanja vrati u Ujedinjene nacije, dodaje Mitrovićeva.

U tom smislu Srbija bi bila potpuno u duhu i u trendu kretanja globalnih promena, što bi bilo bazirano na tome da je uticaj SAD na evropske i druge saveznike ogroman i da bi oni voljno ili nevoljno morali da slede američku politiku, smatra Mitrovićeva.

"To bi bio nekakav idealni, jako pozitivan razvoj događaja za nas koji bi nam doneo i nekakvu istorijsku pravdu i vratio nas na neki kolosek gde bismo kao država bili neverovatno mnogo ojačani. Sami bismo mogli da se posvetimo svojim problemima i uz neke poteze koji bi najdirektnije ojačali naš suverenitet vezano za pitanje Kosova i Metohije mogao bi da nam se otvori ogroman prostor za nacionalni oporavak, počevši od ekonomskog do svakog drugog. Samim tim što bismo prestali da budemo predmet nadmetanja velikih sila, propagandnog i rata na različitim frontovima, mislim da bi to uticalo na stabilizaciju prilika u regionu i na stvaranje velikih prilika da se mnogi naši interesi ostvare", naveola je ona.

Međutim, Mitrović upozorava da je Srbija u prethodnom periodu bila izložena pritiscima Zapada, prvenstveno zbog uloge Nemačke na Balkanu od trenutka razbijanja Jugoslavije.

Srpska politika bi svakako bila dodatno osnažena ukoliko bi se očekivanja od Trampove pobede ostvarila, jer bi Srbija bila zemlja kojoj se poklanja velika pažnja i sa kojom bi sve druge zemlje u regionu pažljivije negovale odnose, ocenjuje Mitrović.

"Samo da podsetim da je, na primer, u vreme SFRJ u Nemačkoj postojala 'Kosovska vlada u egzilu', a to znači da ove zemlje ne bi prestale sa pokušajima da podrivaju suverenitet Srbije i da joj nanose štetu. Ali bi to morale da rade skriveno i na načine koji bi bili daleko manje direktni i efikasni, tako da bi se njihova moć drastično smanjila kao i efikasnost njihovih akcija. Dakle, svi oni koji su se neprijateljski ponašali prema našoj zemlji morali bi prosto da prilagode svoju politiku, jer ako to ne bi učinili, direktno bi se suprotstavljali politici SAD u regionu, što svakako niko od njih ne bi želeo", ukazuje profesorka.

Upozorava da će spoljnopolitička pozicija Srbije zavisiti i od politike nove američke administracije prema Kini, kao i od mogućnosti Donalda Trampa da resetuje odnose sa Ruskom Federacijom.

"Ako nam se pruži prilika da neke stvari uradimo od početka ili do neke bitne tačke na samom početku, imali bismo priliku da ispravimo greške. I tako bi se potvrdilo da su se isplatili neko strpljenje ili trud. I da su imali pravo oni koji su verovali da je ispravna ovakva politika – da ne smemo nikad pristati na to da se kida naš suverenitet, da nam se otima teritorija, da se od nas traži da uvedemo sankcije ovim ili onim zemljama, ili da ne sarađujemo sa ovim ili onim zemljama i da je bilo dobro što to nismo činili. A ako smo to činili u manjoj meri, možemo i to da korigujemo, ali u svakom slučaju, to bi bila potvrda da smo u osnovi bili na dobrom putu i držali pravi kurs", zaključila je Mitrović.