Morina i Paljokaj: Otvaranje mosta na Ibru narušilo bi odnose Kosova i saveznika, ali ni zahtev EU nema smisla

Most na Ibru
Izvor: Kosovo Online

Zahtev Evropske unije da se pitanje otvaranja mosta na Ibru vrati na dnevni red u Briselu za analitičare nema mnogo smisla , ali oni istovremeno upozoravaju da će, ukoliko Kosovo donese jednostrane poteze, to narušiti odnose sa međunarodnim saveznicima, piše Radio Slobodna Evropa.

Anhel Morina iz Evropskog saveta za spoljne odnose, sa sedištem u Berlinu, protiv je rešavanja pitanja mosta u okviru briselskog dijaloga.

"Ne smatram da treba ponovo otvarati stvar o kojoj je već bilo reči. Zato mislim da pitanje mosta treba da ostane van dijaloga", kaže Morina za Radio Slobodna Evropa.

Ističe da je na zahtev EU, da se o mostu razgovara u Briselu, možda uticalo više faktora, uključujući bezbednosne razloge.

"Možda je to posledica nezadovoljstva Srba na Kosovu i pritiska da svako pitanje mora da dobije zeleno svetlo Beograda", ocenio je on tvrdeći da je EU pod pritiskom i zemalja koje ne priznaju Kosovo.

Za Morinu otvaranje mosta nije ništa loše "ako ne ugrožava ničiju bezbednost”.

"Ne vidim sada da otvaranje mosta može da izazove incident tipa Banjske. Nije poznato, ali ne vidim da će se bezbednosna situacija razvijati u ovom pravcu", zaključuje on.

Albanski novinar koji izveštava iz Brisela Avgustin Paljokaj ističe da zahtev EU u ovom trenutku nema mnogo smisla, jer se, kako kaže, ne zna da li će i kada biti sledeća runda dijaloga.

On smatra da se od specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, budući da je u poslednjim mesecima mandata, "ne očekuje da ima neku važnu ulogu, čak ni moć, da ubedi strane da se dogovore o takvom pitanju".

"EU je zainteresovana da se održi status kvo. Iza interesa EU da se razgovara u okviru dijaloga, stoji samo cilj da se na severu održi mir i spreče nove tenzije", zaključio je Paljokaj.