Opozicija kritikuje Kurtija za diplomatski fijasko, iz Samoopredeljenja uzvraćaju da nema vlade koja je bolje radila

Skupština Kosova
Izvor: Ekonomia Online

Opozicione stranke ističu da je Vlada na čelu sa Aljbinom Kurtijem narušila suverenitet Kosova, a iz vladajućeg Samoopredeljenja odgovaraju da je 2023. bila uspešna.

Opozicija optužuje vladu Aljbina Kurtija za neuspeh, istovremeno zahtevajući promene u njegovom kabinetu.

DPK, DSK i ABK smatraju da je Kurtijeva vlada narušila subjektivitet Kosova u međunarodnoj areni jer tri godine nije postignuto ni jedno priznanje niti članstvo u međunarodnim organizacijama, dok su za Samoopredeljenje kritike opozicije irelevantne.

Poslanica Pokreta Samoopredeljenje Arbereša Krieziju-Hiseni ne vidi kao važna nova priznanja, već izgradnju dobrih odnosa sa zemljama koje nisu priznale Kosovo.

Što se tiče međunarodnog subjektiviteta, Krieziu-Hiseni je rekla da nijedna vlada u prošlosti nije učinila više od sadašnje. Kaže da kritike opozicije ne shvata ozbiljno.

"Zapravo, kritike opozicije za mene lično su nebitne i neosnovane,jer je reč o opoziciji koja je godinama imala priliku da dokaže šta je sposobna da uradi na povećanju međunarodnog subjektiviteta Kosova, a jasno je da se svaki uspeh ne može oceniti priznanjem ili nepriznavanjem. Smatram da je veoma važno da se Kosovo kreće sa izgradnjom dobrih bilateralnih odnosa sa zemljama koje nas nisu priznale, pa čak i jačanjem odnosa sa zemljama koje su nas priznale. Što se tiče onoga što je Kosovo uradilo u smislu međunarodnog subjektiviteta, mislim da nijedna Vlada u prošlosti nije uradila koliko ova", rekla je poslanica Samoopredeljenja. 

Ističe da aplikaciju za članstvo u Savetu Evrope vidi kao uspeh.

"To je početak za članstvo u Evropskoj uniji, imali smo uspešan prolazak prve faze u Savetu Evrope, takođe je Kosovo sada najmlađa članica dve veoma važne međunarodne organizacije i da zaključimo da je činjenica da su nas međunarodni izveštaji prikazali kao zemlju koja je napredovala, što znači da smo otvorili mogućnost da pristupimo zemljama koje su možda bile skeptične ili su sumnjale u Kosovo.Bilateralni odnosi sa državama su značajno ojačani, čak smo uspeli da otvorimo nove kancelarije diplomatskih misija u različitim zemljama sveta, kao i da kupujemo i objekte diplomatskih predstavništava uprkos ovim opozicionim strankama koje kritikuju", navela je Krieziju-Hiseni.

Poslanica Demokratske partije Kosova Arijana Musljiu-Šoši rekla je za Ekonomiju onlajn da je Kosovo u najgoroj poziciji danas u odnosu na poslednjih 20 godina.

Izostanak novih priznanja, kao i to što nrema članstva u međunarodnim organizacijama neke su od kritika koje Musljiu-Šoši pominje.

"U međunarodnoj areni cenim da nikada nismo bili gori kao država, jer nemamo nova priznanja i članstvo u međunarodnim organizacijama. U stvari, nismo napravili ni jedan korak da završimo ono što smo započeli, govorim o članstvu u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope i Savetu Evrope, jer znamo koji su koraci, tako da cenim da imamo mnogo drugih organizacija koje zahtevaju konkretne korake koje ova Vlada mora da preduzme da bi postala članica. Vidimo da ne idemo napred sa uslovima koji se traže od Kosova kao države. Nemamo priznanja od pet zemalja člkanica EU", rekla je ona.

Poslanica DPK je okrivila Ministartvso spoljnih poslova za neukidanje sankcija, posebno posle incidenta u Banjskoj 24. septembra.

"Pored toga što smo još uvek pod merama ili sankcijama Evropske unije, što je samo po sebi problem, ne treba da dođemo do toga da mi kao zemlja iz Evropske unije podležemo merama, štaviše, cenim da naša diplomatija nije uradila nikakav posao da se ove mere povuku posebno posle 24. septembra, odnosno posle terorističkog akta Srbije na Kosovu, pa mislim da sve dok imamo ministra spoljnih poslova koji naređuje ambasadorima da nemaju nikakve susrete sa stranim diplomatama ili predstavnicima zemalja u kojima se nalaze osim konzularnih sastanaka sa našim građanima, cenim da to nije pravi način da se otkrije istina ili ono što se desilo na Kosovu", rekla je ona.

Najkritičnije i najoštrije mišljenje iznela je poslanica Demokratskog saveza Kosova Rezarta Krasnići. Ona je spomenula neuspehe spoljne politike, optužujući zamenika premijera Besnika Bisljimija i glavnog diplomatu Doniku Gervalu da nisu izveštavali Komisiju.

"Pre nekoliko dana smo razgovarali o Izveštaju o Kosovu, o kojem još nismo raspravljali u Komisiji, jer potpredsednik Vlade Besnik Bisljimi nije našao vremena da ga iznese, a mi smo ga pozvali kao opoziciju i on je došao u Skupštinu. Videli smo da je došlo do nazadovanja što se tiče Izveštaja o zemlji, jer tri godine nemamo ni priznanje, ni članstvo u međunarodnim organizacijama. Imamo samo nazadovanje i znate da smo isključeni iz 'Defendera 23',a ministarka spoljnih poslova  ne dolazi da podnese izveštaj parlamentu uprkos 20 poziva koje smo joj poslali”, rekao je Krasnići.

Poslanica DSK je zatražila reforme u vladinom kabinetu, jer su, prema njenim rečima, neuspesi povezani sa dijalogom.

"To je potrebno, smatram da je takva reforma neophodna, jer niko od ministara ništa nije uradio. Sav posao je vezan za dijalog i svevreme se prikriva nerad članova vladinog kabineta", rekla je Krasnići. 

Poslanica Alijanse za budućnost Kosova Tajm Kadrijaj spoljnu politiku Kosova ocenjuje kao neuspešnu, navodeći platu od 7.500 evra za Ganija Jakupija, savetnika angažovanog u Ministarstvu spoljnih poslova Kosova za lobiranje.

"Imamo na delu totalni neuspeh spoljne politike, nemamo priznanje i članstvo u međunarodnim organizacijama,imamo degradaciju dijaloga i štetu po subjektivitet Kosova u međunarodnoj areni. Vidimo da Ministarstvo spoljnih poslova ljudima poput Ganija Jakupija nezakonito plaća 7.500 evra za lobiranje, pitam gde je to lobiranje", upitala je ona.