Peci: Zbog akcija na severu Kosovo ide ka sukobu sa međunarodnom zajednicom

Ljuljzim Peci
Izvor: Kosovo Online

Bivši kosovski diplomata, a sada direktor Kosovskog instituta za istraživanje i razvoj Ljuljzim Peci upozorava da akcije aktuelne kosovske vlasti na severu Kosova produbljuju "jaz" sa međunarodnim saveznicima, koji su se "uverili da Priština nije pouzdan partner", prenosi Ekonomija onlajn.

Nakon insistiranja da se "pošto poto" otvori Most na Ibru i zatvaranja devet ekspozitura Pošte Srbije na severu Kosova, EU i SAD su uputili oštru kritiku na račun Prištine, ukazujući da bi ta pitanja trebalo rešavati u okviru dijaloga sa Srbijom u Briselu.

Peci podseća da je za bezbednosnu situaciju na severu zadužen Kfor, ističući da će međunarodna zajednica uvek podržati njihove odluke.

Priština je, dodaje, počela da realizuje jednostrane akcije, koje, ističe, nisu koordinisane sa Nato misijom na Kosovu.

"Da, jaz sa partnerima se produbljuje, jer se partnerstvo ne može izgraditi ako se ne konsultuju stranke koje imaju bezbednosnu odgovornost na severu zemlje. Čak se i jaz već dosta produbio, jer međunarodna zajednica vidi da u Prištini nema partnera. Za njih je Priština postala partner koji nije predvidiv i koji preduzima akcije bez prethodne konsultacije u ovom delu zemlje. Ne govorimo samo o sprovođenju zakona, već govorimo i o bezbednosnim implikacijama u tom delu zemlje", rekao je Peci za RSE.

Pojašnjava da je opravdanje Prištine da odluke donosi u skladu sa zakonom sasvim na mestu, ali da je problem što se za njih ne konsultuje sa nadležnima za bezbednosnu situaciju, a to je u ovom slučaju Kfor.

"Ne zaboravimo da Kosovo nema potpuni suverenitet sve dok Kfor ima mandat. Znamo kako stoje stvari. I tu je problem, nije problem u primeni zakona. Problem je u tome da li smo pouzdani partneri ili ne? Ovde leži suština ovog problema", primećuje on.

Komentarišući sankcije, Peci konstatuje da je najveća šteta pričinjena jer su SAD, u okviru kaznenih mera prema Prištini, povukle podršku koju su ranije imale za Kosovo.

"Vidite, Kosovo više nema podršku na međunarodnom planu, koju je ranije imalo od Sjedinjenih Američkih Država. Kosovo je prepušteno samo sebi i sada se njime bavi samo u domenu upravljanja konfliktima. Kosovo ide ka velikom sukobu sa međunarodnom zajednicom. Međutim, Kosovo nema kapacitet da naudi međunarodnoj zajednici. Može samo sebi da naškodi", zaključio je nekadašnji diplomata.