Selenića: Turska može da igra ulogu posrednika da se Kosovo i Srbija vrate dijalogu

Gert Selenića
Izvor: Kosovo Online

Glavni i odgovorni urednik vesti na Radio-televiziji Albanije i politički analiticar Gert Selenića izrazio je uverenje da će Turska, budući da ima veliki uticaj na Zapadnom Balkanu, igrati ulogu posrednika između Srbije i Kosova kako bi se strane vratile dijalogu i implementaciji postignutih sporazuma.

Selenića je, povodom posete turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana Albaniji i Srbiji, ocenio da je Kosovo bilo na dnevnom redu sastanaka.

"Turska je bila među prvim zemljama koje su prihvatile nezavisnost Kosova. Srbija to, naravno, ne moze da prihvati, ali ne smemo zaboraviti da su i Kosovo, i Albanija, i Srbija zemlje koje ciljaju pridruživanju Evropskoj Uniji, i htele to ili ne, moraće da prihvate neke kompromise. Turska, kao moćna zemlja sa velikim uticajem u regionu, verujem da će ponovo igrati ulogu posrednika u pronalaženju prihvatljivog rešenja, a prihvatljivo rešenje za sada je povratak strana dijalogu i postizanje implementacije sporazuma, kako ne bi ometali države u njihovom paralelnom putu ka Evropskoj Uniji", rekao je Selenića za Kosovo onlajn.

Govoreći o odnosima Ankare i Tirane, konstatovao je da turski ekonomski uticaj u Albaniji raste.

Takođe, primećuje da je i srpsko-turska saradnja podignuta na viši nivo i da je povećan uvoz robe iz Srbije, ali i da Ankara neguje bliske odnose sa Prištinom.

"Za ovo postoji zvanična statistika. Premijer Rama je, ako se osvrnemo na njegove reči na sastanku sa Erdoganom, izjavio da Albanija namerava da ostvari trgovinsku razmenu do dve milijarde evra. Možemo naglasiti da će uticaj Turske u Albaniji nastaviti da raste. Nije mala stvar što Turska našu zemlju smatra strateskim partnerom. To znači da će Albanija imati otvorena vrata u Turskoj, bilo za trgovinske sporazume ili za sporazume u drugim sektorima. Verujem da je ista situacija u odnosima Beograda sa Turskom. Poznato je da je Turska zemlja koja ima veoma bliske komercijalne odnose sa Srbijom, ali ima veoma bliske odnose i sa Kosovom, iako je nova drzava", naveo je Selenića.