Trud: Važna kampanja Srbije protiv lažnih vesti, glavne bitke vode se za istinu

Aleksis Trud
Izvor: Kosovo Online

Francuski istoričar i profesor geopolitike Univerziteta u Versaju Aleksis Trud izjavio je da je za Srbiju važno što je započela kampanju protiv lažnih vesti zato što se glavne bitke vode za istinu.

"Veoma mi je drago što posle toliko vremena neko kao što je Arno Gujon odlučio da pokrene takvu kampanju. Glavne bitke se vode za istinu“, kazao je Trud za Kosovo onlajn.

On je podsetio da je najviše medijskih laži plasirano tokom ratova devedesetih, a da se glavna bitka vodila u Francuskoj.

"Glavna bitka je bila naročito ovde u Franskoj, bitka za pravdu u medijima. Sećam se na primer kad je Mond, koji je glavni list u Francuskoj 1999. objavio da je srpski narod kolektivno kriv za ratove. Na sudu je dokazano da to nije tačno“, rekao je Trud.

On je ocenio da se ni danas nije puno toga promenilo u odnosu na period od pre 20 ili 30 godina.

"Sećam se pre 20-30 godina glavna stvar nije bila da se pošalje humanitarna pomoć Srbima, glavni cilj je bio da se daju prave vesti“, naveo je Trud.

Danas je, smatra, medijska slika nešto bolja.

„U Francuskoj, a vidim isto i u Španiji, Nemačkoj slika o Srbima se menja", rekao je Trud.