Vaskončelos: Dijalog Beograda i Prištine biće okončan integracijom Kosova u EU i NATO

Predsednik odbora za odbranu u portugalskom parlamentu Markos Vaskončelos izrazio je uverenje da će dijalog Beograda i Prištine biti uspešno okončan i da će Kosovo postati deo Evropske unije i NATO, prenosi Reporteri.
Vaskončelos je rekao da je stabilnost Zapadnog Balkana od suštinskog značaja za bezbednost cele Evrope.
„Bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana je od suštinskog značaja za bezbednost cele Evrope. Sve što evropske države, Evropska unija i NATO mogu da urade za povećanje bezbednosti i stabilnosti u ovom regionu, je za dobrobit Kosova i cele Evrope“, rekao je on.
On je dodao da Rusija svojom intervencijom destabilizuje celu Evropu. Prema njegovim rečima, Evropa bi trebalo da ima čvršću posvećenost primeni pravila demokratije u svakoj od zemalja Evrope.
„Cela Evropa je destabilizovana ruskom intervencijom u Ukrajini i Evropa mora da ima odgovor, a to je jača posvećenost vladavini prava i primeni pravila demokratije u svakoj od zemalja Evrope uključujući i Kosovo. Evropa je preokupirana destabilizacijom koju Rusija izaziva u Srbiji i Mađarskoj", dodao je on.
Vaskončelos smatra da će konačno rešenje dijaloga biti puna integracija Kosova u Evropsku uniju i NATO.
„Čvrsto verujem da će Evropa mnogo da dobije integracijom evropskih zemalja, a posebno zemalja Zapadnog Balkana. Nadam se da će dijalog biti okončan punom integracijom Kosova u Evropsku uniju, ali i u NATO“, zaključio je Vaskončelos.
Poslanik u Narodnoj skupštini Slovenije i Parlamentarnoj skupštini NATO u Sloveniji Miha Lamut rekao da i Slovenija podržava Kosovo.
„Bezbednost Kosova je glavno pitanje u regionu Zapadnog Balkana i mislim da je poznato da je Slovenija uvek bila za nezavisno Kosovo“, rekao je on.
0 komentara