Vlasi: Neizbor Osmani produbljuje institucionalnu krizu i šteti odnosima sa Zapadom

Azem Vlasi
Izvor: N1 Info

Pravnik i analitičar Azem Vlasi ocenio je da institucionalna kriza nastala nakon neizbora predsednika može imati ozbiljne posledice po Kosovo i da bi izbor Vjose Osmani za još jedan mandat bio logično rešenje, upozoravajući na moguće zahlađenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom unijom, prenosi Front onlajn.

Vlasi je naveo da bi izbor Vjose Osmani za još jedan mandat bio logično i dobro rešenje za Kosovo, dodajući da odluka premijera Aljbina Kurtija da to ne podrži ostavlja brojna pitanja.

„Institucionalna kriza nastala neizborom predsednika države stvorila je ozbiljne posledice po državu. Izbor Vjose Osmani i za još jedan mandat delovao je logično i dobro. Premijer nije dao nikakvo objašnjenje zašto je odbio Vjosu i uveo državu u krizu. Delovali su kao dve osobe koje su dobro vodile državu“, rekao je Vlasi.

On je upozorio da neizbor Osmani za predsednicu može uticati i na odnose Kosova sa međunarodnim partnerima, posebno sa Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom unijom.

„Neizbor Vjose za predsednicu svakako će uticati na zahlađenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali i sa državama Evropske unije. Ljudi na vlasti na Kosovu lako uvode državu u krizu, ali veoma teško pronalaze izlaz iz nje. Ova kriza će potrajati i kao posledica toga doći će do zahlađenja odnosa sa zapadnim prijateljskim državama“, naglasio je on.

Vlasi je pomenuo i planiranu posetu evropske komesarke Marte Kos, koja je, kako kaže, dovedena u pitanje zbog trenutne političke situacije.

„Marta Kos je planirala dolazak u Prištinu sa radosnom vešću o ukidanju mera Evropske unije i deblokadi nekoliko stotina miliona evra koji su trebalo da budu prebačeni Kosovu. Sada je sve to pod znakom pitanja. Nijedan zvaničnik ne dolazi ako nema legitimnog sagovornika“, izjavio je on.

Prema njegovim rečima, izlaz iz krize mogao bi biti relativno brz ukoliko Kurti promeni pristup prema Osmani.

„Potrebno je samo jedno, što u potpunosti zavisi od Kurtija: da se oslobodi ljubomore prema Vjosi i da ohladi glavu od prepotencije zbog 51 odsto glasova na izborima. Treba da shvati da kada čoveku previše poraste ego zbog vlasti, tada počinje njegov pad“, rekao je Vlasi.

Upozorio je i da bi eventualni novi izbori mogli promeniti političku sliku na Kosovu.

„Ako se ide na izbore zbog krize koju je sam stvorio, neka više ne računa na broj glasova koji je dobio na poslednjim izborima“, rekao je on.

Vlasi je dodao da dijalog sa Srbijom trenutno nije u fokusu političkih dešavanja, ali je ocenio da se u Beogradu sa velikom pažnjom prati politička kriza na Kosovu.