Vučić: Srbija ne ispunjava naloge ni Rusije ni Amerike
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je podsetio da je Srbija osudila napad na Ukrajinu i da se ponašala odgovorno navodeći da naša zemalja nije ničija sluškinja i da ne ispunjava naloge ni Rusije, ni Amerike.
Uradili smo ono što smo mogli, a da je u interesu naše zemlje,
"Srbija je osudila napad na Ukrajinu, ponašala se ozbiljno i odgovorno. Srbija nije ničija sluškinja, ne ispunjava ničije naloge, ni Rusije ni Amerike - Srbija je samostalna nezavisna zemlja", poručio je predsednik gostujući na TV Prva.
Podsetio je da Srbija ima iskustvo iz rata devedestih i naveo da želi da pita "lažove iz Gardijana", da li je napad na Srbiju 1999. godine bila agresija.
"Onda kada vi napadate suverenu zemlju onda nije. Mi na jednak način tretiramo i napad na Srbiju i napad na Ukrajinu jer se držimo međunarodnog prava", navodi predsednik.
Navodi da kada gledate rečnik, sve ono što su pričali Amerikanci u vezi sa situacijom na Kosovu, 1999. godine, to sada korsite Rusi koji kažu da sprečavaju "humanitarnu katastrofu u Donbasu", a to su upravo Amerikanci govorili o Kosovu. Tako, dodaje, Rusi pominju genocid nad Rusima u Dobasu, kao da se poigravaju sa Amerikacima.
"Da li je to zbilja ili šalja, to ne znam", dodao je predsednik.
Dodaje da su pre 23 godine napali nevinu Srbiju bez odluke Ujedinjenih nacija i da se skupilo 19 "batinaša" da napadnu jednu zemlju.
"Teško vam je da kažete to. Reći će da, kako je Fišer rekao, rešili smo 'Aušvic na Kosovu', kao da su neki drugi imali Žutu kuću, a ne mi. Samo vas pitam kada ćete da stanete sa svim lažima, kada je dosta. To vam dogovori o histeriji i nemoći", dodao je Vučić.
Navodi i da kada neko mora da se iživljava na maloj zemlji kao što je Srbija oni zapravo moraju da se iživljajvaju na velikoj zemlji.
"To je kao kad tražite trunku u nečijem oku, a balvan u svojem ne vidite. Mislite da ja sa njima razgovaram tako što klečim u nekoj ambasadi i čekam da mi narede? Ja sam predsednik Srbije, nisam kleknuo ni u Vašingtonu, nigde, a kamo li da klečim pred lažovima Gardijana", poručio je Vučić.
Istakao je da Srbija nije napala Ukrajinu i ne učestvuje ni u čemu.
"Šta hoćete od Srbije? Da uvedemo sankcije Rusiji? A što vi niste na gas i na naftu? Vama ako odgovara, a onda ćete jednoj suverenoj zemlji da određujete kojim će sankcijama da se pridružuje. Mi smetamo zbog svog napretka. Neki će uvek da nas doživljavaju kao male Ruse iako smo mi Srbi", naveo je i dodao da se Srbija ponaša u skladu sa svojim interesima.
Kako je kazao, sve što je mislio da ne može da se desi, desilo se u poslednje vreme, a osvrnuo se i na posetu nemačke šefice diplomatice Analene Berbok.
"Bolji je bio razgovor sa Berbok nego što su mnogi očekivali. Racionalna žena i mogao sam da razgovaram sasvim normalno. Ja gledam sve kanale i znam šta javljaju. Obratite pažnju na jedan detalj. Kompletan rečnik koji je NATO koristio protiv Srbij - koriste Rusi. Kao da se igraju sa njihovim rečnikom, kao da su uzeli templejt i govore na isti način. Da li je to zbilja, šala i šta ne znam", naveo je Vučić.
Vučić je naveo da u Srbiju stiže dosta oružja i da ono nije iz Rusije.
" Stanje je mnogo bolje nego što je bilo. Što se načeg regiona tiče, Srbija je apsolutno bezbedna. Naša snaga je toliko odvraćajuća. A što se tiče nekog drugog, to nećemo da dozvolimo politički. Nikom drugom u regionu nikada neće pasti da dirne Srbiju, ako ni zbog čega drugog, ono zbog njene snage", rekao je.
Kako je naveo, danas je težak dan za nas.
"Ne samo dan kada smo oborili stelt, nego i 41. godina. Ništa nismo uradili osim što ne služimo tuđim, nego svojim interesima. Političko rukovodstvo ne sme da dovede svoju zemlju da uđe u sukob - i zbog žrtava, i infrastrukturne štete, ni zbog ekonomije koja onda ne može decenijama da se nadoknadi", naveo je predsednik.
Najavio je da će još jedna isplata 100 evra za mlade biti 1, 2. i 3. juna. Podsetio je da je država isplatila i 20.000 pomoći svim penzionerima.
0 komentara