Rama o izboru za predsednika: Za tango je potrebno dvoje

Edi Rama
Izvor: Reporteri

Premijer Albanije Edi Rama je rekao da je za neuspeh drugog kruga izbora za predsednika kriva opozicija ali da njegova stranka neće ostaviti zemlju bez predsednika, prenosi Albanijan dejli njuz.

Na pitanje novinara da li će vladajuća Socijalistička stranka imati potrebnu većinu za izbor predsednika rekao da je za "tango potrebno dvoje" i da ta stranka nema partnera.

"Za tango je potrebno dvoje. Ne možemo da igramo sami, potreban nam je partner", rekao je Rama.

Prema njegovim rečima, rešenje je čovek koji ispunjava obaveze koje ima.

"Ništa nismo odlučili. Nemamo partnera. Pratili smo ovaj proces, slušajući sve. Politika je interakcija, dijalog i reč u koju ne verujem, nije politika. Nekoliko puta sam naveo naš primer", rekao je Rama.

Albanski premijer je rekao i da njegova stranka još nema kandidata za predsednika i da mirno prati proces.

Prema dogovoru vladajuće i opozicionih stranaka, opozicione stranke bi trebalo da predlože kandidata za predsednika Albanije.

Šef poslaničke grupe opozicione Demokratske stranke Enkeljejd Aljibeaj tvrdi da je vladajuća stranka prekršila sporazum i da zato nisu predložili nikog.

Iz vladajuće stranke kažu da će sačekati treći krug da vide da li opozicija ima kandidata, a ukoliko ne predloži nikog, u četvrtom krugu će predložiti svog kandidata.

Prema zakonu, ukoliko ni posle pet krugova ne bude niko izabran za predsednika, raspisuju se novi parlamentarni izbori.