Turska partija u Severnoj Makedoniji traži upotrebu turskog jezika u više opština

Turska-Makedonija
Izvor: Telegrafi

Partija za pokret Turaka u Severnoj Makedoniji izrazila je zadovoljstvo što je posle dve decenije u toj zemlji sproveden popis stanovništva koji će, kako ističu, omogućiti upotrebu turskog jezika u nekim opštinama, prenosi Telegrafi.

Iz ove partije naveli su da su popisom dobijeni važni podaci na osnovu kojih će se razvijati politika.

„Prva analiza pokazuje da u opštinama Karbinci, Konče i Vasilevo Turaka ima više od 20 odsto, što omogućava službenu upotrebu turskog jezika prema Zakonu o upotrebi jezika“, saopštila je ta stranka.

Oni su pozivali i opštine Kičevo, Čair, Gostivar, Dolneni, Debar, Radoviš i Valandovo da koriste turski jezik.

"Prema dobijenim podacima očekuje se poboljšanje zastupljenosti turske zajednice i održavanje časova turskog jezika u više opština“, naveli su iz ove stranke.