Vuković: Rezultate popisa uzeti kao osnovu za kreiranje politika i integraciju u EU

Crna Gora
Izvor: Vijesti

Ministar finansija Crne Gore Novica Vuković, tokom predstavljanja rezultata popisa stanovništva u toj zemlji, kazao je da bi oni trebalo da budu osnova za vođenje politika i strategija razvoja u svim sferama društvenog života. Predsednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić čestitao je Monstatu na sprovođenju popisa i ocenio da podaci pokazuju neke dobre slike, a neke ne, prenosi RTCG.

"Sami podaci popisa će biti od nemerljivog značaja za donošenje planova, strategije u krajnjem, kreiranje politika koje su u nadležnosti i samog Ministarstva. Podaci dobijeni iz popisa treba da budu osnova za vođenje politika i strategija razvoja u svim sferama društvenih života i kreiranju politika razvoja Crne Gore i najvažnije, njenu integraciju u EU", kazao je Vuković.

Poručio je da veliku zahvalnost duguje premijeru Milojku Spajiću "koji je napravio ambijent da bi popis mogao da se sprovede", te Ministarstvu finansija i Upravi za statistiku. Podsetio je da je popis iznosio blizu šest miliona eura.

Vuković je kazao i da je ponosan jer su kontrolni mehanizmi bili na najvećem nivou. 

"U ime Vlade i u ime Ministarstva finansija želim da čestitam svim građanima Crne Gore na najkvalitetnije odrađenom popisu stanovništva", kazao je Vuković. 

Predsednik parlamenta Andrija Mandić čestitao je na početku skupštinskog zasedanja Monstatu na sprovođenju popisa stanovništva čiji su rezultati predstavljeni danas. On je rekao da su neke slike dobre, a neke ne. Posebno se osvrnuo na činjenicu da ima devet opština u "dubokoj starosti", ali i na podatak da je 20 odsto građana mlađe od 20 godina.

Ističe da su ti podaci veoma važni i da će se na osnovu tih podataka kreirati politike.

"Po nacionalnoj pripadnosti Crna Gora ima 256.463 odsto građana koji se izjašnjavaju kao Crnogorci, a 205.370 Srba, dok se kao Bošnjaci izjasnilo 9,45 odsto građana (58.956), kao Albanci 4,97 odsto građana (30.978), kao Rusi 2,06 odsto (12.824), a kao Muslimani 1,63 odsto (10.162), Prema popisu iz 2011. godine, Crnogoraca je bilo 44,97 odsto (278.865), Srba je bilo 28,72 odsto (178.110), Bošnjaka 8,64 odsto (53.605), Albanaca 4,9 odsto (30.439)", kazao je Mandić.

Pročitao je i rezultate popisa o jeziku koji su pokazali da srpskim jezikom govori 43,2 odsto, crnogorskim 34,5, bosanskim 7 odsto, albanskim 5,3 odsto, ruskim 2,4 odsto, srpskohrvatskim 2,08 odsto, a da ne želi da se izjasni -1,7 osto.

"Poštovani građani, veoma sam zadovoljan da je popis protekao pošteno, da smo dobili rezultate onakvi kakvi jesu, jer je situacija u Crnoj Gori sada bolja nego što je bila ranije. Ovo je tema koja će obeležiti današnji dan", istakao je Mandić.

Poslanik URE Filip Adžić tvrdi da su rezultati popisa pokazali da Crna Gora može opstati isključivo kao građanska država.

Poslanik DPS-a Jevto Eraković kazao je treba obratiti pažnju na demografske podatke popisa i na to da stanovništvo stari.

"Crna Gora je pokazala svoj građanski karakter, uprkos raznim naletima nacionalizama iz regiona, a naročito jednog koji je bio usmeren da se potpuno promeni struktura jezika u Crnoj Gori", kazao je Eraković.

Poslanik DF-a Marko Kovačević istakao je da je zadovoljan rezultatima popisa.

"Srpski narod je pokazao čvrstinu, u prethodnih 100 godina totalitarni režimi su pokušavali da urade sve da srspkog naroda nema na ovom prostoru", kazao je Kovačević.

Poslanik SD-a Branislav Nenezić pozvao je ministre da objave podatke iz svojih popisnih listića.

"Ako želimo da nastavimo da delujemo kao građansko društvo, za premijera i ministre obaveza je da objave svoje popisne listiće i da vidimo da li imamo 40 odsto ministara koji se izjašnjavaju kao Crnogorci i govore crnogorskim jezikom", pozvao je Nenezić.