MSP Mađarske: Razlog otkazivanja sastanka Berbok i Sijarta tehnički, ne politički

Analena Berbok
Izvor: Kosovo Online

Nakon što je otkazan sastanak nemačke ministarke spoljnih polsova Analene Berbok sa njenim mađarskim kolegom Peterom Sijartom u Budimpešti, Ministarstvo spoljnih poslova Mađarske saopštilo je da je taj sastank otkazan iz tehničkih razloga zbog, kako kažu, neplanirane promene agende resornog ministra.

Time je MSP Mađarske demantovalo navode u medijima da je poseta Berbok Budimpešti otkazana zbog političkih razlika po pitanju stava o Rusiji.

"U pozadini su samo tehnički, a ne politički razlozi.  Zbog toga je od Berlina zatraženo da posetu odloži za kasniji datum, nadamo se u bliskoj budućnosti", navodi se u odgovoru za mađarski portal "444.hu".

Plan je bio da se Berbok i Sijarto sastanu u ponedeljak u Budimpešti.

Nekoliko sati pre otkazivanja u petak, Sijarto je u pratnji mađarskog premijera Viktora Orbana boravio u poseti ruskom predsedniku Vladimiru Putinu u Moskvu.

Sijarto ima posebno bliske odnose sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, koji ga je odlikovao ruskim Ordenom prijateljstva 2021.