Pregovarači SAD i Irana trebalo bi da se sastanu u četvrtak u Ženevi
Američki zvaničnici i iranski pregovarači trebalo bi da se sastanu u Ženevi u četvrtak kako bi razmotrili detaljan iranski predlog za nuklearni sporazum, javlo je danas američki portal Aksios, pozivajući se na visokog američkog zvaničnika. U međuvremenu, Iran je naznačio da je spreman da napravi ustupke u vezi sa svojim nuklearnim programom u razgovorima sa SAD u zamenu za ukidanje sankcija i priznavanje svog prava na obogaćivanje uranijuma, dok nastoji da spreči napad SAD, prenosi Rojters.
Administracija američkog predsednika Donald Trampa očekuje da će iranski predlog biti dostavljen do utorka, preneo je ranije danas Aksios.
Prema američkim zvaničnicima, trenutni diplomatski pokušaj predstavlja verovatno poslednju priliku koju Tramp daje Iranu pre mogućeg vojnog napada SAD i Izraela koji bi mogao da ima za metu direktno iranskog vrhovnog vođu Alija Hameneija.
Američki zvaničnik je potvrdio planirani sastanak, ali je naglasio da američka administracija još čeka iranski predlog.
Rojters je večeras preneo da je Iran naznačio da je spreman da napravi ustupke u vezi sa svojim nuklearnim programom u razgovorima sa SAD u zamenu za ukidanje sankcija i priznavanje svog prava na obogaćivanje uranijuma, dok nastoji da spreči napad SAD.
Obe strane ostaju oštro podeljene – čak i oko obima i redosleda ublažavanja razornih američkih sankcija – nakon dve runde razgovora, rekao je visoki iranski zvaničnik za Rojters.
Analitičari kažu da ovaj potez sugeriše da Teheran pokušava da održi diplomatiju u životu i spreči veliki američki udar.
Zvaničnik je rekao da bi Teheran ozbiljno razmotrio kombinaciju slanja polovine svog najobogaćenijeg uranijuma u inostranstvo, razblaživanja ostatka i učešća u stvaranju regionalnog konzorcijuma za obogaćivanje – ideja koja se periodično pokreće u godinama diplomatije povezane sa Iranom.
Iran bi to učinio u zamenu za američko priznanje iranskog prava na „mirno obogaćivanje nuklearnog uranijuma“ prema sporazumu koji bi takođe uključivao ukidanje ekonomskih sankcija, rekao je zvaničnik.
0 komentara