Nemački oficir: Fotografisao sam mrtvog i povređene u pritvoru OVK u Prizrenu
U nastavku suđenja četvorici bivših vođa OVK, optuženim za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, bivši nemački oficir Johan Fric potvrdio je da je Kfor, u leto 1999. u pritvoru OVK u Prizrenu zatekao jednu mrtvu osobu i više od 10 teško prebijenih ljudi.
Za ratne zločine u više od 40 pritvora OVK, 1998-99, optuženi su tadašnji vodeći članovi Glavnog štaba te paravojske Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići.
Iskaz identičan Fricovom, juče je dao drugi oficir nemačkog Kfora Ditrih Jenč.
Kao potvrdu Jenčovog svedočenja, tužioci su danas u dokaze uveli fotografije koje je narednik Fric načinio 18. juna 1999. tokom racije Kfora na zgradu MUP u Prizrenu, koju je, posle povlačenja srpskih snaga sa Kosova, zaposela OVK.
Fric je posvedočio da je preminula osoba, koju je fotografisao, zatečena kako sedi na stolici i da joj je jedna ruka bila vezana lisicama za nogu stolice.
"Naš lekar pregledao je telo i zaključio da smo zakasnili sat vremena. Umro je sat pre nego što smo došli", izjavio je svedok.
Od pripadnika OVK zatečenih u zgradi policije, koje je Kfor razoružao, Fric je saznao da su pritvorenike smatrali "kolaborantima" sa srpskim vlastima.
"Fotografijama sam dokumentovao povrede, modrice i podlive, koje sam video na 10-12 oslobodjenih pritvorenika i koje su ukazivale na mučenje i zlostavljanje, što su nam i oni potvrdili", kazao je Fric.
U pritvoru, svedok je fotografisao i "lisice kojim su pritvorenici bili vezani za cevi i jedan drveni pendrek".
U privatnom dnevniku uz te slike je napisao da su to "sredstva za mučenje", uz sugestiju da su iste prethodno koristile i srpske snage.
Tokom unakrskog ispitivanja, branioci optuženih predočili su da je, po obdukcionom nalazu, smrt pritvorenika bila posledica "srčanog zastoja", a ne povreda koje su mu bile nanete.
"Naš medicinski oficir je telo pregledao kako smo ga zatekli i pronašao je modrice od prebijanja, ali je rekao da one nisu uzrok smrti, već srčani udar", odgovorio je Fric.
Branioci su sugerisali i da je nasilje posle ulaska Kfora i povratka albanskih izbeglica na Kosovo, u junu 1999., bilo posledica "haosa" i želje za osvetom za zlodela koje su srspke snage prethodno počinile nad Albancima.
Svedok Fric potvrdio je da su se "neki Albanci svetili pošto su zatekli svoje kuće srušene, imovinu opljačkanu, a rođake mrtve".
On je izjavio i da je bio prisutan kada je Kfor u okolini Prizrena pronašao masovne grobnice albanskih žrtava.
Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).
Navedene zločine, pripadnici OVK pod komandom optuženih počinili su, po optužnici, u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.
U optužnici je identifikovano 75 žrtava - 51 srpska, 23 albanske i jedna romska.
Šest tačaka optužnice tereti Tačija, Veseljija, Seljimija i Kransićija za zločine protiv čovečnosti, a četiri tačke za ratne zločine.
Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala "protivnicima".
Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.
Svi optuženi izjavili su da nisu krivi. Oni su u pritvoru u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.
0 komentara