Rasprava o Zakonu o diskriminaciji: Najviše pritužbi zbog zabrane dinara i neravnopravnosti srpskog jezika

ACDC
Izvor: Kosovo Online

NVO Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC), Unmik i Kancelarija za dobro upravljanje održali su danas diskusiju u Severnoj Mitrovici o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti od diskriminacije, tokom koje je istaknuto da je najviše pritužbi stiglo zbog zabrane dinara i diskriminacije srpkog jezika.

Šef odeljenja za ljudska prava pri Unmiku i predstavnik Visokog komesara UN za ljudska prava na Kosovu Džerom Budžuji naglasio je da su ovakvi sastanci izuzetno bitni jer u svojoj srži imaju interaktivkost sa civilnim društvom, koja je od velike pomoći u ovim i drugim srodnim temama.

Direktor Kancelarije za dobro upravljanje u kancelariji premijera Habit Hajredini i doktor pravnih nauka Muhamet Vokri su istakli da je za ove promene neophodna i povratna reakcija društva, ali i da žele da uključe mlade u izmenu zakona.

Prisutni građani su ovaj događaj iskoristili kako bi skrenuli pažnju na određene vrste diskriminacija sa kojima se većinsko srpsko stanovništvo suočava na severu Kosova. Najviše pritužbi bilo je na poslednje mere prištinskih vlasti koje su zabranile dinar, potom i na diskriminaciju srpskog jezika, koji na Kosovu ima status jednog od službenih jezika. Publika je navela da je maternji jezik Srba sa Kosova diskriminisan, počevši od sudskih presuda i policijskih kazni koji su na albanskom jeziku, a koji srpska zajednica ne razume.

Naveli su da su diskriminisane i diplome sa srpskih univerziteta, jer, za razliku od albanskih, moraju da prođu proces nostrifikacije.

Pritužbe su stigle i na račun mera koje zabranjuju, a time i diskriminišu, srpsku robu i novine, jer su prisutni naveli da im je upravo zbog tih mera život umnogome otežan.

Diskriminisane su žene i njihova prava, kako su dodali učesnici diskusije, ali i startap, mala i srednja preduzeća sa severa Kosova, jer su postojeći zakoni diskriminatorni prema njima.