Hodža: Velika količina ilegalnog oružja posledica ratova, ali i stalnih tenzija u regionu

Bivši zamenik ministra unutrašnjih poslova Kosova Valjdet Hodža kaže za Kosovo onlajn da je velika količina ilegalnog oružja u rukama građana posledica ne samo ratova devedesetih već i stalnih tenzija na Zapadnom Balkanu, a da tragedije poput one na Cetinju svima treba da posluže kao polazna osnova za preduzimanje pravnih radnji kako bi se to oružje oduzelo.
„Nažalost, u regionu Balkana postoji relativno veliki broj ilegalnog oružja u rukama građana. Smatra se da je to uglavnom zbog istorije ratova tokom devedesetih, ali i zbog često visokih i konstantnih tenzija u ovom regionu. Ali, kao što vidimo, prisustvo nelegalnog oružja u rukama građana donosi i nevine žrtve i tragedije kao u slučaju Cetinja. Ovi slučajevi bi trebalo da nam barem služe kao polazna osnova za preduzimanje niza pravnih radnji prema eliminisanje ili smanjenje broja nelegalnog oružja u rukama građana“ izjavio je Hodža.
Upitan za Kosovo, Hodža kaže da događaji u Banjskoj, ali i eksplozija u vodokanalu Ibar-Lepenac ne doprinose stvaranju mirnog ambijenta.
„Nažalost, kako vidimo, zemlje regiona Balkana, uprkos unutrašnjim bezbednosnim izazovima, takođe se suočavaju sa ozbiljnim izazovima spoljnih destabilizujućih faktora“, ističe Hodža.
On je kazao da i pored toga što nadležne institucije sprovode stalne kampanje procene govore da se na Kosovu u posedu građana nalazi velika količina nelegalnog oružja.
„Za bezbednosne institucije Kosova je bio i jeste stalni izazov da ga eliminišu ili stave pod kontrolu, uprkos strategijama, planovima, kampanjama, pa čak i amnestijama koje su preduzimane od 1999. godine do danas. Ne možemo biti idealisti i tvrditi da se ovaj broj oružja može eliminisati ili staviti sto posto pod kontrolu, ali Kosovo mora da nastavi da preduzima zakonske korake zasnovane na krivičnom zakonodavstvu u smislu oduzimanja nelegalnog oružja, ali i da nastavi na podizanju svesti, osmišljavanju i sprovođenju efikasnih strategija koje bi omogućile konfiskaciju ili kontrolu ilegalnog oružja, suzbijanju krijumčarenja oružja u najvećoj mogućoj meri i jačanje zakonskih kriterijuma za posedovanje oružja sa dozvolom“, kaže Hodža.
Naglašava da je reč o globalnom problemu i da se tragedije događaju čak i u najrazvijenijim zemljama.
„Kao što vidimo širom sveta pitanje oružja u rukama građana, bilo licenciranog ili nelegalnog veoma je izazovno jer postoje slučajevi kada se tragedije dešavaju prilično često čak i u zemljama u kojima postoji politika o posedovanju oružja. To pokazuje da i pored toga što država možda ima znanje i registar građana naoružanih dozvolom, to nije dovoljno za sprečavanje tragedija. Ipak, nastojanja da se izgradi model institucionalnog delovanja ka eliminaciji oružja, stavljanje pod kontrolu i, pre svega, obezbeđivanje bezbednog okruženja za sve građane zemlje, mora biti trajno i ambiciozno opredeljenje državnih institucija“, naglašava Hodža.
0 komentara