U Galeriji Doma kulture u Gračanici otvorena izložba slika nastalih na koloniji "Jesen u Prizrenu"

Izložba
Izvor: Kosovo Online

U Galeriji Doma kulture u Gračanici, u okviru nedelje obeležavanja 20. godišnjice od martovskog pogroma, otvorena je izložba slika koje su nastale na Koloniji "Jesen u Prizrenu" koja je po deveti put održana u manastiru Svetih Arhangela u Prizrenu.

Izložbu je otvorio iguman manastira Sveti Arhangeli, u kojem su slike i nastale, otac Mihailo, uz poruku da su Sveti Arhangeli dom svih, kojem se svi koji ga jednom posete, uvek vraćaju, jer se tu osećaju kao kod kuće.

"Svedoci smo da su gorele brojne crkve i još mnogo toga. Ono što u prvom naletu 1999. godine nisu radili, to su pokušali 17. marta 2004. godine - da nas izbrišu, ali dok smo mi uz Gospoda i dok se budemo držali svetinja, niko nas ne može oterati odavde. Ako budemo realni i držali se svojih svetinja i naše svete kosovskometohijske zemlje niko nam ne može stati na put i možrmo da pobedimo sva iskušenja i sve prepreke. Sveti Arhangeli su naša zajednička kuća, dom svakog od nas. Mi koji živimo i slikari koji su tamo slikali osetili su da su došli kući svojoj i mestu gde su uvek pripadali. Tako je i sa svakim čovekom koji dođe u Arhangele, posle određenog vremena oseti da je tu, da je odatle, da kamenje govori i da ruševine imaju svoju dimenziju koja nije vidljiva ali se oseti. Tako se manastir umnožava, tako je svake godine sve više judi koji dolaze", rekao je otac Mihailo.

Učesnici kolonije bili su Nevena Kostić, Miljana Drašković, Teodora Rakidžić, Milan Đurić, Šandor Šlajf, Marija Stanojlović.

U ime učesnika, slikar Ivan Galjak zahvalio je svima na organizaciji likovne kolonije.

"Pružili su nam šansu da predstavimo sebe, osećanja i duhovnu jačinu koju smo dodatno dobili u manastiru Arhangeli. Ja sam rođen i živim i radim na Kosovu i Metohiji, svedok sam svakodnevnih progona, lobiranja protiv Srba, skrnavljena manastira, duhovno pokušavajući da nam oduzmu identitet. To nam smeta i, uz našu najepšu veru, trebalo bi da se udružimo, da budemo složni i da maksimalno predstavimo sebe i svoj rad i da pokažemo da smo dostojni svojih predaka jer ostajemo ovde da živimo na KiM", rekao je Galjak.

Kustos galerije "Priština" Milica Kostić istakla je da se likovna kolonija "Jesen u Prizrenu" već dugi niz godina uspešno realizuje kao najbolji pokazatelj eminentnog stvaralaštva i odgovora umetnika na progon srpskog naroda, razaranje manastira i brisanje srpskog identiteta i kulturnog nasleđa na prostoru Kosova.

"Izložba i rad u Arhangelima posvećeni su i godišnjici pogroma 2004. godine u kojima je teško postradala naša kultura. Na platnima slikati svedoče vizuelne istine i lične poetike, a uočljive su i promene u načinu pristupa i sagledavanje istine kroz oblikovanje impresije događaja, ideala i nadahnuća. Umetnici su bili inspirisani realnim načinom interpretacije, oslaćanjajući se na temelje savremenog slikarstva i modernog izraza. U potrazi za slobodom, kolonija nam donosi dragocene darove. Nastojanjem da se uključe u kulturni dijalog savremene stvarajuće kulture na KiM, njeni učesnici slikama potvrđuju da su dostojni akteri svedočenja ideja o slobodi. Suvereno, bez straha, odbacujući opake maske i naloge koje nameću kreatori savremenog sveta", poručila je Kostić.

Pokrovitelji programa, koji je koncipiran kao svojevrsna nedelja sećanja na pogrom, su Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Ministarstvo kulture Srbije i SG Priština.