Vlast i opozicija o Kosovu i bezbednosnim pretnjama i rizicima
Član Predsedništva SNS Igor Simić poručio je večeras da su, po pitanju bezbednosti građana, najopasnija stremljenja Aljbina Kurtija da protera Srbe sa Kosova. Nosilac liste „Srbija protiv nasilja“ Marinika Tepić rekla je da Srbima na Kosovu neće biti bolje, ukoliko ne dođe do promene vlasti. Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić pozvao je na odbacivanje francusko-nemačkog plana, a lider Novog DSS-a Miloš Jovanović poručio je da cilj po pitanju Kosova mora da bude njegova reintegracija u ustavni poredak Srbije.
Simić je u izbornoj debati na RTS rekao da su za bezbednost građana, pre svega Srba na Kosovu, najopasnija stremljenja Aljbina Kurtija da ih pošto poto protera sa Kosova.
"Druga stvar, koja je važna upravo i zbog toga hoćemo li uspeti tome da se odupremo je – kako će građani glasati 17. decembra. Srbija se suočavala sa različitim krizama i pokazala da može da se bori sa tim, pod uslovom da imamo ozbiljne i odgovorne ljude“, rekao je Simić.
Jeremić je naveo da aktuelna vlast nije odbacila fransucko-nemački plan za nezavisnost Kosova, a što je za njega od presudnog značaja.
Prema njegovim rečima, ako posle 17. decembra ne bude eksplicitno odbačen taj plan, on će početi sa primenom već od janaura, a posledice će biti katastrofalne.
"To što i vlast i prozapadna opozicija, čini se, imaju ambivalentan stav, direktno utiče na pitanje nacionalne bezbednosti. Primena tog plana biće početak razgradnje države“, uveren je Jeremić.
Jovanović je naveo da je Kosovo najkrupniji problem, duhovna kolevka srpskog naroda, te da je cilj – reintegracija Kosova u ustavno pravni poredak u punom kapacitetu.
"Naravno da nije lako, deluje teško, ali to mora da bude cilj, jer ako ne bude reintegracije biće poptune dezintegracije“, rekao je Jovanović i dodao da se moraju očuvati izvorna dejtonska ovlašćenja Republike Srpske, kao i položaj Srba u Crnoj Gori, te ojačati Vojska Srbije.
Tepić je rekla da Srbi na Kosovu znaju da im neće biti dobro dok je na vlasti Kurti, ali i Vučić.
"Znaju da je Vučić jedna velika prevara, jer kada god on izgovori Kosovo i Metohija, on nešto da“, rekla je Tepić.
Dodala je da su Simića Srbi na Kosovu „izviždali i vređani ispred manastira“, a ne predstavnike njene liste, kao i da su „huligani obeležje vlasti SNS od Subotice do Kosovske Mitrovice“.
Simić joj je replicirao da to kako se on bori za Srbe, govori podrška koju dobija od građana.
"Simić uvek dobija preko 90 odsto glasova na Kosovu, a vi ne možete da preskočite ni tri odsto. Odnos vlasti u Prištini pokazuje to što je Simić dobio poziv zbog rušenja i napada na ustavni poredak Kosova, dok vama prostru crveni tepih kada dolazite. Aleksić u Kosovskoj Mitrovici napada Vučića, a ne Kurtija, jer mu duguje uslugu“, rekao je Simić.
Dodao je i da se njegovi sagovornici ponašaju kao da su „juče ušli u politiku“.
"A, ne sećaju se da su ćutali 2004. godine kada su palili manastire, aili manas 2008. kada je proglašavana nezavisnost… Šta je Borko Stefanović potpisao 2012, sećate li se? I 2023. moja i druga deca na Kosovu žive te štetne sporazume koje ste vi potpisali na štetu srpskog naroda“, rekao je Simić.
Jeremić je istakao da mu je žao što ne postoji jedinstvo oko najvažnijeg nacionalnog pitanja, što u drugim zemljama, poput Kipra, koje imaju problema za teritorijalnom celovitošću, to jedinstvo postoji.
Žali i zbog izostanka desnice u jednoj koloni, koja bi, kaže, bla snažnija da utiče na to gde će zemlja ići.
Tepić je dodala da će Srbima na Kosovu biti bolje, tek kada se promeni vlast.
"Nažalost Srba na Kosovu i Metohiji, gde god ih je branila SNS, Srpska lista ili njihov poliitčki otac Vojislav Šešelj, Srba više nema ili ih je sve manje i to vrlo dobro znaju“, rekla je ona.
Navela je i da je ta stranka u parlamentu tražila da se u rešenje pitanja Kosova uključe najumnije glave, poput SANU, SPC, svih stranaka… ali da je to odbijeno i da se ne zna šta je Vučić dogovorio, potpisao ili garantovao za „još jedan mandat ili podršku“, što će se, kaže, saznati tek posle promene vlasti.
Simić je poručio da je Vučić jasno rekao da se o francusko-nemačkom planu može razgovarati, ali da nema „defakto“ ni „de jure“ priznanja Kosova, kao ni članstva Prištine u UN.
"Otpriznavanje je Vučić uveo u rečnik. U njihovo vreme 85 zemalja je prznalo Kosovo, u naše 28 povuklo priznanje“, naglasio je Simić.
Jeremić je ponovio da se o francusko-nemačkom planu ne treba razgovarati, već ga treba odbaciti, jer bi posledice njegove primene mogle da budu katastrofalne, dok je Simić naveo da u tom planu stoji da potrebno zaštititi srpske crkve, kao i obaveza formiranje ZSO, o čemu vredi razgovarati.
Tepić je zamerila aktuelnoj vlasti što od kraja septembra do raspuštanja parlamenta, nije želela da u Skupštini diskutuje o slučaju Banjska i uopšte o Kosovu, iako je opozicija to tražila.
Simić je uzvratio da su tražili sednicu u vreme dok je Srbija oplakivala ubijene u Banjskoj.
0 komentara