KO je KO - Kolin Hajlend: Američki diplomata koja se protivila odlukama Prištine

Kolin Hajlend
Izvor: Ambasada SAD u Prištini

Za zamenika pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Aleksandra Sašu Kasanofa juče je bio poslednji radni dan. Na toj poziciji danas ga je zamenila Kolin Hajlend - karijerni diplomata koja odlično poznaje Zapadni Balkan. U dva navrata je službovala na Kosovu, ali se i otvoreno protivila jednostranim potezima Prištine: od povećanja taksi i zabrane uvoza srpske robe do ukidanja dinara.

Hajlend je na ovu poziciju došla sa mesta direktora Kancelarije za južnu i centralnu Evropu (Zapadni Balkan) na kojoj je od septembra 2023.

Na trećoj regionalnoj konferenciji „Balkanomik“ koja je prošle godine održana u Tirani upozorila je da je na Zapadnom Balkanu ključan problem korupcija.

„Korupcija mora biti pod kontrolom, jer zakoni moraju biti ažurirani i usklađeni sa standardima EU. Potreban vam je taj fokus i ta odlučnost, a mi ćemo vas podržati u tome“, navela je Hajlend.

Objasnila je i da je regionalna saradnja u privlačenju investicija i zajedničko tržište od presudne važnosti za stabilnost i napredak regiona.

„Važno je da se prvo integrišu kao region, a zatim da postanu integralni deo zajedničkog evropskog tržišta. To je važan deo za Albaniju, Severnu Makedoniju i Kosovo. Ove zemlje bi bile pod pritiskom ako bi pokušale da uđu pojedinačno u ovo zajedničko tržište. Bilo bi im veoma teško da budu konkuretni“, istakla je Hajlend na platformi "X".

Borbu protiv korupcije apostrofirala je i 2018. u razgovoru sa tadašnjim kosovskim ministrom unutrašnjih poslova Ekremom Mustafom.

U saopštenju nakon sastanka navedeno je da su se sagovornici saglasili da će institucije nastaviti svoju posvećenost borbi protiv terorizma i važnosti očuvanja bezbednosti i stabilnosti na Kosovu, a Hajlend je rekla da će SAD nastaviti da pružaju podršku za izgradnju kapaciteta za institucije za sprovođenje zakona na Kosovu, naglašavajući važnost vladavine prava i napora u borbi protiv korupcije.

Bila je mnogo preciznija krajem 2023. godine tokom razgovora sa delegacijom Američke privredne komore na Kosovu.

Predstavnici APK izrazili su zabrinutost i ponovili hitnost ukidanja zabrane uvoza srpske robe navodeći njen negativan uticaj na američke i druge kompanije.

„Direktorka Hajlend je priznala ocene APK o štetnosti efekata zabrane uvoza i na građane i na preduzeća. Govoreći o izgledima za privlačenje investicija, ona je preporučila da Kosovo preduzme proaktivne mere za unapređenje svog međunarodnog brenda i istakla značajnu ulogu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, ističući da će to značajno doprineti stvaranju povoljnog ambijenta za privredni rast“, navedeno je u saopštenju APK.

Početkom prošle godine, tokom službene posete Vašingtonu, i gradonačelnik Štrpca Dalibor Jevtić je razgovarao sa Hajlend.

Na ovom sastanku je dominatna tema bila odluka o ukidanju dinara i posledicama ove odluke.

Jevtić je izneo podatke o broju korisnika različitih kategorija plata, penzija, socijalnih davanja, stipendija, svega onoga što dolazi od strane Republike Srbije i što suštinski održava preostali srpski narod u ekonomskom smislu na Kosovu. Takođe, razgovaralo se i na teme situacije u opštinama sa srpskom većinom, kao i o položaju Srba u sredinama u kojima Srbi čine nevećinski narod.

„Jevtić se na kraju sastanka zahvalio Hajlend na iskazanom vrlo jasnom stavu povodom odluke Prištine o ukidanju dinara i ujedno zaključio da je krajnje vreme da se takvim i sličnim akcijama Vlade Kosova stane ne put, jer one za cilj imaju ukidanje multietnočkog društva na Kosovu“, navedeno je u saopštenju nakon ove posete.

Ali, Hajlend se i ranije protivila jednostranim merama vlasti u Prištini.

Nakon što su 2018. godine povećane takse na uvoz srpske robe ona se, u to vreme otpravnik poslova američke ambasade u Prištini, oglasila preko naloga „X“, da Kosovo ništa ne dobija od povećanja taksi prema drugim zemljama članicama Cefte.

„Povećanje obaveza drugim članicama CEFTA-e nema dobrobiti za Kosovo. Samo stvara nesigurnost za posao i proizvodi ekonomsku nestabilniost. Bolje je više napora uložiti u obezbeđivanje prosperitetne budućnosti kroz dijalog“, napisala je Hajlend.

Novi zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan do sada je u dva navrata službovala na Kosovu.

Najpre kao savetnik od 2007. do 2009, a zatim kao zamenik šefa Misije od 2016. do 2019.

U međuvremenu se bavila „lakšim“ temama.

Godinu dana (2011-2012) bila je u Kabulu, Avganistan, na funkciji zamenik direktora-koordinatora za razvojno-ekonomske poslove pri američkoj ambasadi.

Od 2019. do 2023. bila je u Misiji SAD pri Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj u Parizu.

Mediji navode da je jedno vreme radila i u ambasadi SAD u Iraku, ali u njenoj biografiji na LinkedInu nema tog podatka.

Međutim, ima podatak da osim francuskog i španskog govori i albanski.

Studirala ga je 11 meseci u okviru obuke koju američka vlada sprovodi za svoje diplomate i dobila sertifikat 2016. godine.

Magistrirala je na temu nacionalne bezbednosti i strateških studija 2013. godine na Američkom mornaričkom koledžu - najstarijoj instituciji te vrste na svetu koja se bavi istraživanjima u oblasti međunarodnog prava.