Čipa: Predsednica EK tražiće da se Beograd i Priština odreknu uslova koji dovode do ćorsokaka u dijalogu

Glavni zahtev Ursule fon der Lajen jeste da se izbegne ćorsokak u pregovorima Beograda i Prištine, ali i da se ne postavljaju uslovi o kojima se ne može pregovarati između strana, kaže za Kosovo onlajn predsednik udruženja novinara iz Tirane Aleksandar Čipa.
Kada je u pitanju poseta Beogradu Ursule fon der Lajen, smatra da će biti dva konkretna zahteva, o kojima su ranije govorile diplomate.
"Prvo, da se izbegne ćorsokak u pregovorima u procesu normalizacije Kosova i Srbije. Drugo, da se ne postavljaju uslovi o kojima se ne može pregovarati između strana, jer ti uslovi često dovode do ćorsokaka u njihovim razgovorima i pomažu drugim silama koje imaju druge interese u regionu", kaže Čipa.
Ocenjuje da je ovo jedan najdužih procesa dijaloga koje poznajemo i koji je Evropa možda imala u svojoj istoriji u poslednjih 10-15 godina.
"Tako da se stranke moraju odreći takvih uslova. Vidimo da je pojačan pritisak na Srbiju za priznanje Kosova kao nezavisne države koja institucionalno funkcioniše. Od Srbije će se tražiti da intenzivira napore za bolje bilateralne odnose", navodi naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju, glavni zahtev visoke predstavnice Fon der Lajen biti da ove zemlje pripreme projekte sa velikom odgovornošću, i to ne kao samo aplikacione projekte, vec da bi se mogli sprovesti.
"Od Evropske unije se traži i insistira da se time ne podstiče korupcija u načinu upravljanja sredstvima, već da se ona koriste za najveće i najhitnije potrebe zemalja Zapadnog Balkana. S druge strane, biće podsticaja za zemlje regiona da podignu standard u svakoj oblasti. Ovaj zahtev je više puta postavljen i ostaje na pregovaračkom stolu sa visokim predstavnicima Albanije, Srbije i ostatka regiona. Problem je neravnopravnost u procesu pregovora za članstvo u Evropskoj uniji. Konkretno mislim na slučaj odvajanja Severne Makedonije od Albanije, a to stvara prepreke i daje negativne uticaje, koji proizilaze i iz aktuelnih geopolitičkih prilika, odnosno iz određenih interesa da se održavaju "žarišta sukoba" u našem regionu i stvaraju problemi, koje možemo nazvati lošim namerama. Tu mislim na zahteve Kine, koja želi da ima ekonomski uticaj, ali i Rusije", ističe Čipa.
0 komentara