Ćurčić: Nikada jača poruka Nemačke - Srbija potrebna EU kao partner

Ćurčić
Izvor: Kosovo Online

Istraživač Instituta za evropske studije Petar Ćurčić ocenio je da je dolaskom kancelara Olafa Šolca, Beogradu poslata snažna poruka da Nemačka i EU vide Srbiju kao partnera ne samo u sirovinama, već i u proizvodnji novih tehnmologija.

“Poslata je veoma snažna poruka, čini se nikada jača u odnosu na prethodne godine da je Srbija potrebna Evropskoj uniji pre svega kao partner u sirovinama i proizvodnji novih tehnologija. Ovde je EU pokazala da Srbiju respektuje kao zemlju koja poseduje značajne sirovine litijuma, ali ne samo litijuma nego i drugih važnih sirovina, jer i EU i Nemačka kao njena najveća ekonomija i treća ekonomija sveta je vrlo zainteresovana da svoje izvore sirovina diverzifikuje”, ističe Čurčić za Kosovo onlajn.

Objašnjava da su najmoćnije države EU do sada u ovim oblastima sarađivale najviše sa Kinom i Rusijom, ali da su promenjeni međunarodni odnosi doveli do toga da EU traži nove partnere.

Ćurčić ističe da potpisani sporazumi o saradnji treba da se tumače i u širem kontekstu i da se Srbija ne doživljava kao izvorište sirovina - već partner.

“Evropska unija je potpisala niz važnih bilateralnih sporazuma što sa zemljama Centralne Azije, nekadašnjim Sovjetskim republikama, što sa zemljama Afrike i Južne Amerike. Ovo je samo jedan u nizu, međutim, kao što se u nemačkim medijima istaklo, Srbija nije samo zemlja koja je izvorište sirovina nego i vrlo važna i duboko integrisana u evropski kontekst, tako da će i za EU pitanje saradnje sa Srbijom biti veoma važno što nije podvukao samo nemački kancelar nego i potpredsednik Evropske komisije”, naglasio je Ćurčić.

Na pitanje mogu li snažnije ekonomske veze sa Nemačkom ojačaju političku poziciju Srbije sa ovom zemljom, a posebno oko pitanja Kosova, Ćurčić kaže “da se tome svi nadamo”.

“To se svi nadamo. Negde je istorija pokazala na primeru dogovora Tito-Brant koji je imao i svoju političku pozadinu, ali i ovu ekonomsku. Pokazao je da je to dobar smer. Čini mi se da je Nemačka sada daleko zainteresovanija za ove ekonomske sfere, međutim, ne treba očekivati da će promeniti svoj stav u nekim ključnim pitanjima”, kazao je on.

Dodaje da je danas potpisani Memorandum samo početak procesa koji će trajati nekoliko godina, a za rezultat će imati benefite građanima.

"Ovo je tek početak procesa koji će trajati narednih nekoliko godina i da će sa sobom, barem po najavama, doneti dosta benefita građanima pre svega u razvojnim kapacitetima, ali i transferu tehnologija, otvaranju kompanija. To su dinamični procesi, a ne treba zaboraviti da velika preduzeća u Nemačkoj imaju velikog uticaja na nemačku politiku i ne samo na politiku savezne vlade nego i pokrajina. Imali smo u martu posetu bavarskog premijera Zedera. Treba očekivati određena poboljšanja i benefit u bilateralnim odnosima koji u poslednjih nekoliko godina nisu baš bili pozitivni, nije bilo pomaka”, zaključio je Ćurčić.