Maljoku: Kosovo u političkoj krizi još od februara prošle godine zbog pristupa najveće stranke
Politikolog Aljbinot Maljoku izjavio je da je Kosovo ušlo u fazu političke nestabilnosti još 9. februara prošle godine i to zbog pristupa najveće političke stranke, što nikako ne odgovara interesima građana, prenela je Ekonomija onlajn.
„Od 9. februara prošle godine, Kosovo je ušlo u fazu političke nestabilnosti. I to uz maksimalnu volju subjekta čiji je suštinski cilj apsorbovanje moći unutar državne hijerarhije i maksimalno u drugim segmentima. Ova politička kultura nije nimalo iskrena prema potrebama građana“, rekao je Maljoku.
On je naglasio da novi izborni proces zapravo traži najveća stranka.
„I to bi takođe trebalo da dobije odgovor. Građani bi trebalo da sude ne na osnovu percepcija i narativa koji se stvaraju u javnom mnjenju, već na osnovu činjenica o tome šta je Republika Kosovo doživela od, posebno, 9. februara prošle godine, i šta će tek doživeti, sa ovakvim krizama i izolacijom“, rekao je Maljoku.
Dodao je da bi eventualni izbori mogli promeniti političke odnose u parlamentu, ali da bez kompromisa ne može biti funkcionalnog političkog sistema.
„Izborni proces će promeniti pozicije, stavove političkih subjekata. Kada kažem pozicije, mislim na položaj unutar Skupštine i stoga se uvek nadam da će u određenom trenutku shvatiti da je ključna reč ustavnog poretka i političkog sistema kompromis, konsenzus. Dok god se ova fraza ne prepozna kao osnova svakog napretka, sa trenutnim ustavnim i političkim uređenjem, neće biti ničega“, uveren je Maljoku.
Rok za izbor predsednika ističe 28. aprila.
0 komentara