Mijačić: Trgovinska i ekonomska normalizacija između Srbije i Kosova pod političkim uticajem

Dragiša Mijačić
Izvor: Kosovo Online

Koordinator Nacionalnog konventa za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić poručio je da je trgovinska i ekonomska normalizacija između Srbije i Kosova bila pod velikim političkim uticajem svih ovih godina, i da ne postoji racionalno objašnjenje za odluku kosovskog premijera Aljbina Kurtija da zabrani uvoz srpske robe.

"Trgovinska i ekonomska normalizacija između Kosova i Srbije bila je pod velikim političkim uticajem svih ovih godina. Briselski sporazum iz 2013. godine stvorio je pozitivnu klimu za trgovinu što je rezultiralo sa skoro 500 miliona evra u 2017. (7,8 posto kosovskog BDP). Leto 2018. donelo je ideje o teritorijalnim rešenjima u procesu dijaloga. Da bi zaustavila ove inicijative, Haradinajeva vlada je uvela 100 odsto takse na robu i usluge uvezene iz Srbije, što je imalo veliki uticaj na trgovinske cifre u 2019. i 2020. godini", napisao je Mijačić na društvenoj mreži "X".

Dodao je da su carine od 100 odsto ukinute pod velikim pritiskom SAD i trgovina je obnovljena do 14. juna 2023. godine kada je vlada kosovskog premijera Aljbina Kurtija donela usmenu odluku o zabrani uvoza srpske robe.

"Prvih nedelja to je potpuna restrikcija, kasnije samo za finalne proizvode, ali ne i za sirovine i proizvode stranih kompanija koje se nalaze u Srbiji. Vlada Srbije nije uvela mere reciprociteta (!), dozvoljavajući kompanijama sa Kosova da izvoze u Srbiju bez ograničenja", istako je Mijačić.

Naglasio je da političke odluke o ograničenjima u trgovini imaju negativan uticaj na ekonomski rast i otvaranje novih radnih mesta, ali i na saradnju između zajednica bilo unutar Kosova, ili između kompanija sa Kosova i Srbije.

"Osim toga, zabrana trgovine ima poguban uticaj na Fond za razvoj severa, poseban finansijski instrument za ulaganje u razvoj severnih opština od carine koja se naplaćuje kod IBM Jarinje i Brnjak. Kurti je došao na vlast obećavajući poslove i pravdu. Zabrana trgovine sa Republikom Srbijom ima negativan uticaj i na otvaranje novih radnih mesta i na pravdu. Takva odluka je takođe protiv Cefta sporazuma i nastojanja Berlinskog procesa da seKosovo integriše u regionalno tržište. Ne postoji racionalno opravdanje za takvu politiku", zaključio je Mijačić.