Osmani sa Hetemijem: Moramo ojačati zajednički poziv da se pravda zadovolji

priština
Izvor: Društvene mreže

Kosovska predsednica Vjosa Osmani sastala se danas sa direktorom Instituta za zločine Ademom Hetemijem sa kojim je razgovarala o radu tog Instituta, izazovima, kao i o, kako se navodi, značaju dokumentovanja zločina počinjenih tokom rata na Kosovu.

U saopštenju objavljenom na Fejsbuku navodi se da je Osmani čestitala timu Instituta na dvogodišnjem radu i predaji drugog izveštaja - za period od 8. novembra 2024. go 9. novembra ove godine.

Na sastanku je istaknuto da je do danas Institut prikupio oko 400 metara linearnog fizičkog materijala i više od 20 terabajta digitalnih podataka, obezbeđenih iz 650 različitih izvora.

Prema rečima Osmani, dokumentovanje, arhiviranje i istraživanje zločina počinjenih tokom poslednjeg rata na Kosovu „od suštinskog su značaja ne samo za očuvanje kolektivnog sećanja, već i za rasvetljavanje istine o genocidu počinjenom od strane Srbije“.

„Ne smemo dozvoliti da istorija bude zaboravljena, naprotiv, moramo ojačati naš zajednički poziv da se pravda zadovolji“, naglasila je Osmani.

U tom kontekstu, ona je istakla potrebu za bliskom međuinstitucionalnom saradnjom, posebno sa tužilaštvom i policijom, kako bi se obezbedilo da svaki dokaz bude iskorišćen u funkciji pravde.

Osmani je takođe ukazala na značaj stalne saradnje sa građanima, pozivajući ih da doprinesu radu Instituta pružanjem materijala i svedočanstava koja mogu pomoći u rasvetljavanju stradanja njihovih porodica tokom rata.