Perišić: Kalas neće voditi blagonaklonu politiku prema Srbiji

Nikola Perišić
Izvor: Kosovo Online

Saradnik Centra za društvena istraživanja Nikola Perišić ocenio je da je izbor doskorašnje premijerke Estonije Kaje Kalas za novog šefa evropske diplomatije veoma upitan za Srbiju zbog činjenice da dolazi iz zemlje čiji je stav o priznanju Kosova nedvosmislen.

"To je upitno, pogotovo što dolazi iz države koja je vrlo antiruski nastrojena. Neretko te države, uglavnom i bez razloga, Srbiju percipiraju kao državu koja je bliska Rusiji i samim tim onda imaju apriori negativan stav prema svemu što Srbija predlaže i različitim interesima koje Srbija ima. To je još jedan otežavajući faktor u ovom trenutku i ne treba očekivati da će ona voditi blagonaklonu politiku prema Srbiji”, ističe Perišić u razgovoru za Kosovo onlajn.

Napominje da je u izboru evropskih zvaničnika koji se bave konkretnim temama, poput dijaloga Beograda i Prištine ipak ključno njihovo iskustvo i poznavanje geneze problema.

“Potrebno je da imaju iskustvo kako bi znali kako da se postave u određenoj situaciji, da imaju genezu konflikta i svega što je dovelo do takve situacije. To je ono što im daje prednost i u stvari daje autoritet prilikom vođenja pregovora i predlaganja određenih rešenja. Međutim, mi vidimo da u različite evropske institucije dolaze karijerni političari koji su završili svoje političke karijere u državama iz kojih dolaze i sada u stvari žele da unaprede svoju karijeru”, navodi Perišić.

Uz Kaju Kalas iz Estonije bi trebalo da dođe i novi šef misije EU u Prištini, a Perišić kaže da je pitanje koliko su ovi političari uopšte uopoznati sa problemima ne samo dijaloga Beograda i Prištine, već i Zapadnog Balkana.

“Pitanje je koliko su oni upoznati sa tom temom, ali definitivno da se politika Evropske unije prema Kosovu neće menjati i to vidimo na osnovu želje EU da se produži mandat Lajčaku koji vodi pregovore. Ali, s druge strane žele da stave fokus na baltičke države u novom sastavu evropskih institucija zbog situacije u Ukrajini. Posle sastanka Bajdena sa predstavnicima baltičkih država, vidimo da su one zastupljenije u različitim savezima koje vodi Zapad”, ukazuje Perišić.

Ocenjuje da će zvaničnicima EU iz Estonije trebati izvesno vreme da se upoznaju sa kontekstom pitanja Kosova.

"Verovatno da oni to upoređuju sa nekim svojim problemima i temama, ali nisu upoznati sa čitavim kontekstom, kakva je situacija na Kosovu i verovatno će morati da prođu određeno upoznavanje sa tom temom, što dodatno može da uspori pregovore i dogovore oko konačnog rešenja za status Kosova i Metohije”, zaključuje Perišić.