Simić: Očekuje se pozitivniji upliv SAD, EU ne nalazi način da dijalog krene u pravom smeru
Dekan Fakulteta političkih nauka Dragan R. Simić ocenio je da rezultati nedavno održanih američkih izbora za Kongres pokazuju da u politici SAD neće biti temeljnijih zaokreta, ali da je, u odnosu prema Srbiji, zbog rešavanja situacije na Kosovu, za očekivati pozitivniji upliv Vašingtona, jer EU ne nalazi adekvatan način da pregovori krenu u pravom smeru, prenosi Dnevnik.
"Kada je reč o nama, imajući u vidu da su pregovori o KiM u zaostajanju, da se teško dolazi do sporazuma, da albanska strana veoma izbegava da se dođe do rešenja i da možemo da kažemo da je u našem regionu mir doveden u pitanje, za očekivati je da dođe do pozitivnijeg američkog upliva jer EU ne nalazi pravi način da pregovori krenu u pravom pravcu", rekao je Simić za Tanjug.
Dekan je pred početak tribine na temu "Amerika na putu ka 2024. godini" na kojoj je bio jedan od govornika, podsetio da je grupa studenata i profesora FPN posetila Ohajo u vreme nedavnih izbora za Kongres, koji se još nazivaju međuizborima, jer "pokazuju stanje u američkom društvu i vrsta su referenduma o učinku predsednika i na neki način najavljuju trendove i kod partije na vlasti i one koja nastoji da je skloni sa te vlasti u naredne dve godine".
Prema njegovim rečima, Republikanci su očekivali mnogo veći preokret u svoju korist, Demokrate su na neki način izdržale.
"Došlo je do promene par sedišta i verovatno je da neće biti temeljnijih zaokreta u američkoj politici - unutašnjoj i spoljnoj koja nas ovde posebno interesuje", rekao je dekan.
Simić je naveo da kada je reč o ključnim međunarodnim tačkama, nastaviće se američka podrška Ukrajini, verovatno će Kongres propitivati veličinu te finansijsku pomoći i izdataka, ali će se svakako nastaviti i sankcije Rusiji kada je reč o tom najvažnijem međunarodnom pogledu.
Prema Kini je sa obe strane, i kod Republikanaca i Demokrata, jednako čvrst stav, rekao je dekan.
"Ako novi republikanac bude izabran na mesto predsednika donjeg doma američkog Kongresa gotovo je sigurno da će i on posetiti Tajvan, kao i Nensi Pelosi, čime će se odnosi dodatno zategnuti", rekao je dekan i dodao da su to stvari koje se neće bitnije menjati u međuvremenu.
Tribinu je organizovao Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative, Centar za studije SAD Fakulteta političkih nauka, čiji je Simić ujedno i osnivač i studentska organizacija Evropski studentski forum.
0 komentara