Vlada Kosova: Nove mere EU produbile bi nepravdu, Zapad da podrži vladavinu prava
Vlada Kosova je nazvala nepravednim upozorenje Evropske unije o povećanju kaznenih mera protiv Prištine. Kabinet premijera saopštio je da su akcije koje međunarodna zajednica smatra jednostranim i nekoordinisanim pitanje vladavine prava, za šta kažu da očekuju podršku EU i SAD, dok neki od političkih eksperata ocenjuju da EU te mere koristi kao sredstvo ucene Vlade, piše Koha.
Evropska unija bi produbila nepravdu prema Kosovu ako bi povećala mere, saopšteno je iz Kancelarije premijera.
„Njihovo dodavanje samo bi produbilo nepravdu. S druge strane, postavlja se pitanje koje mere je EU preduzela prema Srbiji, koja je posle terorističkog i paravojnog napada proglasila Nacionalni dan žalosti za trojicom terorista ubijenih u Banjskoj, čiji lider, Milan Radoičić, skloništa i finansira“, kaže se u odgovoru Vlade Kohi.
Dok je EU zapretila merama nakon postupanja Vlade Kosova i zatvaranja devet kancelarija Pošte Srbije, iz Vlade poručuju da Zapad treba da podrži vladavinu prava.
„Potrebna nam je podrška EU, ali i Sjedinjenih Američkih Država, posebno u oblasti vladavine prava i poštovanja sporazuma postignutih u Briselu. Zatvaranje devet kancelarija Pošte Srbije, koje su poslovale bez dozvole i nelegalno, pitanje je pravne države. U međuvremenu, otvaranje mitrovačkog mosta preko reke Ibar je pitanje potpune slobode kretanja, vladavine prava i poštovanja dogovora koje je Brisel postigao 2015. godine, pored direktnog doprinosa daljoj integraciji naših građana“ , navodi se dalje u odgovoru Vlade.
Što se tiče upozorenja o merama, nije bilo odgovora iz Evropske unije.
Basri Muja, stručnjak za politička pitanja, smatra besmislenim uvođenje sankcija Kosovu. Prema njegovim rečima, EU koristi ove mere kao sredstvo ucene Vlade Kosova. Kaže da Vlada treba da koordinira sa saveznicima, ali da sa njima ne treba ni da razgovara o pitanjima zakona i reda.
Muja je prokomentarisao i postojeće mere za koje kaže da su nanele dovoljno štete Kosovu.
„Mislim da se ovako nešto neće desiti jer ovo zaista nema smisla i jako se nadam da Evropska unija u ovoj fazi tranzicije vlasti neće naći vremena da se bavi uspostavljanjem mera ili pooštravanjem postojećih. mere prema Kosovu“, dodao je on.
Za razliku od Muje, bivši diplomata i politički analitičar Bljerim Čanaj kaže da će, ako se otvori most na Ibru, mere protiv Kosova će biti neizbežne.
„Sada smo postali bezbednosno pitanje upravo zbog nekih nekoordiniranih koraka koje preduzimaju vlada ili partneri. Koordinacija sa partnerima nam može izgledati kao dodir sa unutrašnjim stvarima Kosova, ali moramo uzeti u obzir da postoje neki partneri koji su garanti bezbednosti na Kosovu i oni snose teret bezbednosti i zarad ovoga, onda nužno treba da se pozabave nekim koracima koji bi eventualno mogli da utiču na bezbednost“, rekao je on.
On je rekao da će mere, iako se uvode protiv delovanja Vlade, uticati i na narod Kosova, jer će, kako kaže, imati ekonomski i politički efekat.
„Do sada se govorilo da se mere nameću Vladi, a ne narodu Kosova, ali nažalost ove mere koje su nametnute Vladi utiču i na narod Kosova jer je Kosovo isključeno iz fondova i nemogućnost bilateralnih susreta. naših građana sa svetom oko sebe“, rekao je on.
0 komentara