Vladika Andrej: Kurtijeva vlada "kao slon u staklarskoj radnji"
Episkop austrijsko-švajcarski Andrej ocenio je danas, u razgovoru sa austrijskim novinarima, da je situacija na Kosovu tragična i da se vlada Aljbina Kurtija ponaša "kao slon u staklarskoj radnji".
Najavljujući posetu patrijarha Porfirija, koji će u Austriji boraviti od 8. do 11. juna, vladika je na pitanje novinara o aktuelnoj situaciji na Kosovu, rekao da Kurtijeva vlada sama snosi odgovornost za eskalaciju situacije na severu.
"Razumeo sam da Kurtijeva vlada više nema podršku Kvinte, ali i sopstvene javnosti, i da je pozvana da se uzdrži jednostranih mera koje su doprinele eskalaciji", preneo je on.
Koliko je situacija postala teška dolaskom Kurtija na vlast vladika je opisao položajem episkopa raško-prizrenskog Teodosija.
"Naš vladika ne Kosovu je prihvatio sve administrativne zahteve, uzeo je potrebna dokumenta. Do dolaska Kurtija na vlast, koji odbija da primeni i odluke sudova, on je imao kontakt sa ranijim vladama. Ali sa Kurtijevom vladom, koja odbija da poštuje odluku kosovskog suda o zemljištu manastira Visoki Dečani, on nema nikakav kontakt. Ako moj kolega kaže da je situacija takva da je nemoguće pričati, onda mogu reći da je eskalacija na severu izazvana jednostrano od prištinskih vlasti", objasnio je vladika Andrej austrijskim novinarima.
Istakao je da Kurti ne priznaje nikakve dogovore, već samo želi da izgura svoje maksimalističke zahteve, bez uzimanja u obzir da su Srbi na Kosovu prisutni vekovima i da je to kolevka srpstva.
Episkop je objasnio austrijskim novinarima da je Kosovo albanizovano pod Titom i da je tada postojao ogroman pritisak na Srbe.
Ukazao je da se zamonašio u manastiru Visoki Dečani i da je živeo više godina na Kosovu, te da ceni albansku inteligenciju, verske poglavare i stanovništvo.
"Meni bi bilo važno da Srbi i Albanci sednu za sto i da sagledaju i ponovo ožive dobre strane zajedničke prošlosti. U prošlosti su Albanci i nealbanci živeli zajedno, i to mora biti moguće i sada", podvukao je on.
Naglasio je da Srbi moraju biti zaštićeni i da su potrebni kompromisi i spremnost na razgovor.
"Krivicu za eskalaciju na severu vidim samo u Kurtijevoj vladi. Ako naoružani konflikti vode ka ranjavanju i ugroužavanju nedužnih ljudi onda se postavlja pitanje kakva je to državnost. Država koja ne može da zaštiti svoje stanovništvo nema nikakav suverenitet", objasnio je on.
Ukazao je i na činjenicu da je patrijarh SPC Porfirije bio sprečen da uđe na Kosovo i obiđe svoju crkvu.
Vladika Andrej je istakao da je pogledao nedavno izlaganje Kurtija prilikom posete Beču i da je sve što je govorio bilo samo "bacanje prašine" u oči austrijske javnosti.
0 komentara