Drugi dan samita Briksa: Gutereš u Kazanju, očekuje se usvajanje deklaracije

Lideri Briksa drugog dana samita planiraju usvajanje završnog dokumenta – Kazanjske deklaracije. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin smatra je boravak 36 lidera država na samitu dokaz da od izolacije Rusije nema ništa. Drugom danu skupa u prestonici Tatarstana prisustvuje i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, prenosi RTS.
Samit Briksa nastavlja se u Kazanju, a prethodnog dana domaćin skupa Vladimir Putin razgovarao je sa više lidera država-članica i rukovodiocima pojedinih organizacija.
Ruski predsednik je u razgovoru sa premijerom Indije Modijem istakao da "rusko-indijski odnosi nose karakter posebno privilegovanog strateškog partnerstva i nastavljaju aktivno da se razvijaju". S druge strane, Modi je rekao da je Briks za prethodnih 15 godina stvorio poseban ugled i da mnoge zemlje žele danas da se priključe toj organizaciji.
"Mi redovno kontaktiramo u vezi sa sukobom Rusije i Ukrajine, koji još uvek traje. Kao što sam ranije govorio, smatramo da probleme treba rešavati na miran način. U potpunosti podržavamo što skorije uspostavljanje mira i stabilnosti. U svim svojim naporima prioritetni značaj poklanjamo čovečanstvu i spremni smo da pružimo svaku moguću pomoć i ubuduće", rekao je Modi.
Putin je u razgovoru sa kineskim predsednikom Si Đinpingom naveo da ceni "tradicionalno visok nivo rusko-kineske saradnje u Brisku".
"U godinama našeg zajedničkog rada porastao je ugled naše zajednice, kao i njen uticaj. Nameravamo da i dalje jačamo ovu organizaciju i da u toku godine našeg predsedavanja učinimo sve što od nas zavisi da upravo tako i bude", rekao je Putin.
Kineski predsednik je takođe istakao da su u proteklim decenijama "kinesko-ruski odnosi uspešno položili ispite promenljive međunarodne situacije, prešli su ogroman put i poprimili karakter bez presedana".
"Krenuli smo pouzdanim putem izgradnje odnosa između velesila na principima nepripajanja, nekonfrontacije i neusmerenosti protiv trećih strana. U uslovima tektonskih promena, neviđenih u više vekova, međunarodna situacija doživljava ozbiljne promene i potrese. Međutim, to ne može da poljulja moje uverenje u nepokolebljivost strateškog izbora dveju zemalja u korist čvrste međusobne podrške, nepokolebljivosti snažnog viševekovnog prijateljstva naših zemalja i nepokolebljivost osećaja dužnosti Kine i Rusije kao velesila. Briks je, verovatno, jedna od najvažnijih platformi za saradnju na konsolidaciji velikog razvoja sveta i zemalja sa tržištem koje se formira", rekao je juče Si Đinping.
Za drugi dan Samita predviđene su dve sednice u uskom i proširenom sastavu posle čega će lideri Briksa usvojiti završni dokument – Kazanjsku deklaraciju.
Generalni sekretar Ujednjienih nacija Antonio Gutereš doputovao je u Kazanj i očekuje se njegovo prisustvo samitu.
"Gutereš je u Kazanju da bi učestvovao na samitu šefova država članica Briksa", navodi se u saopštenju Tatarstanske oblasi, čija je prestonica domaćin samita.
Drugog dana samita predsednik Rusije sastaće se sa predsednicima Turske i Irana, Redžepom Tajipom Erdoganom i Masudom Pezeškijanom, kao i premijerom Etiopije Abijem Ahmedom. Planiran je i svečani prijem za lidere i druge učesnike samita.
Na Samit lidera Briksa u Kazanj stigli su lideri 36 zemalja. Za Putina je to dokaz da izolacija Rusije nije uspela.
"Trideset država je izrazilo želju da sarađuje sa Briksom na različitim nivoima i uključi se u aktivnosti Briksa na neki način. Članice Briksa moraju pažljivo da razmotre pitanje proširenja organizacije. Nećemo nikoga odbiti, vrata ostaju otvorena. Na samitu u Kazanju se razgovara kako da se organizuje prijem novih članica'', rekao je Putin tokom prvog dana samita.
Jedna od tema na marginama samita je i sukob u Ukrajini. Na sastanku sa ruskim predsednikom, premijer Indije Narendra Modi ponovio je kako je njegova zemlja spremna da pomogne u okončanju konflikta.
"Verujemo da problemi treba da se rešavaju mirno. Pružamo punu podršku postizanju mira i stabilnosti što je brže moguće. U svim našim naporima prioritet dajemo humanosti i pružićemo svaku pomoć u budućnosti", naveo je Modi.
Posebnu pažnju privukao je dolazak predsednika Kine Si Đinpinga kome će samit biti i treći susret sa ruskim kolegom ove godine. U glavnom gradu ruske republike Tatarstan su i predsednici Južnoafričke Republike, Irana, brojnih zemalja Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike.
U delegaciji Srbije su četiri člana Vlade, a kao posmatrač u Kazanj, stigao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Brazil, Rusija, Indija, Kina 2006. godine odlučile su da se udruže, a 2010. godine pridružuje im se i Južnoafrička Republika. Procena je da zemlje Briksa čine 30 odsto kopna ili oko 45 odsto svetskog stanovništva, kao i da poseduju oko petinu svetskih rezervi zlata.
U novoj razvojnoj banci Briksa ukazuju na potrebu da se pomogne siromašnim zemljama globalnog juga, koji je deo asocijacije, što je potvrdila i predsednica banke Dilma Rusef.
"Implementirali smo i postavili značajna finansijska sredstva i veliki broj projekata, ali to i dalje nije dovoljno u poređenju s potrebama zemalja globalnog juga", rekla je Rusef.
Samit šefova država zemalja članica Briksa održava se u Kazanju od 22. do 24. oktobra.
0 komentara