"Srećni ratnici" i "apostoli slobode": Zašto je Kamala Kurtijev logičan izbor?
Američki novinar Harold Mejerson napisao je, posmatrajući Demokratsku nacionalnu konvenciju, da nove demokrate zvuče kao neke "veoma stare i veoma dobre demokrate iz davnina". On ih je egzaltirano nazvao "apostolima istinskih sloboda", sa čim bi se svakako složili u Prištini, zahvalni za ne tako davno datu slobodu da jednostrano proglase nezavisnost. Da nije tako, ne bi Aljbin Kurti objavljivao selfije iz Čikaga, ne obraćajući pažnju na cinične komentare da je dobio mesta u poslednjem redu.
Piše: Dragana Savić
Kosovski premijer objavio je i sliku sa Kamalom Haris, na šta je reagovao Ričard Grenel, poručujući da kandidatkinja demokrata "ne zna ni ko je Kurti, niti da je njena vlada kritikovala Kurtija za destabilizaciju regiona".
Ne mari kosovski premijer za tvitove Trampovog bivšeg izaslanika za Zapadni Balkan, ni za to što izbori u SAD tek treba da budu rešeni. Ne dotiče ga, reklo bi se, ni činjenica da ga čekaju izbori na Kosovu sledeće godine, pa bi preuranjenu odluku "kome će se privoleti carstvu" mogao skupo da plati.
Da li to Kurti, sedeći "nebu pod oblake" dalje i bolje vidi, prognozirajući nesumnjivu pobedu Kamale Haris?
Biće da je pogled u prošlost, a ne u budućnost, ono što navodi kosovskog premijera da odigra hazarderski i sav ulog stavi "na plavo". Zbog nesuglasica sa aktuelnom američkom administracijom, dobio je opomene. Zbog razilaženja sa Trampom, oborena mu je vlada.
Stoga su "srećni ratnici" - kako sebe nazivaju Kamala Haris i Tim Volc - njegov logičan izbor. Pod uslovom, da i on bude njihov. Jer, kao što podseća jedan od naših sagovornika, bez podrške SAD može se osvojiti vlast na Kosovu, ali se na njoj ne može ostati.
Programski koordinator Fondacije BFPE za odgovorno društvo Stefan Vladisavljev ocenjuje za Kosovo onlajn da će podrška prištinskih zvaničnika koji su trenutno na vlasti biti usmerena ka Demokratskoj partiji u SAD, jer je, kako podseća, pozicija ljudi iz administracije Donalda Trampa zaduženih za ovaj region bila žustro kritikovana.
"Stoga je za očekivati da će ova podrška od strane prištinskih zvaničnika koji su trenutno na vlasti biti usmerena ka Demokratskoj partiji, mnogo pre nego ka Republikanskoj partiji s obzirom da je Donald Tramp ponovo kandidat za predsednika nakon izgubljenih izbora 2020. godine", ocenjuje Vladisavljev.
Prema njegovom mišljenju, problem koji Kosovo jeste imalo je nedoslednost unutar opozicije i nedostatak snage opozicije da bi bila konkurentna Aljbinu Kurtiju u prethodnom periodu, što je, dodaje, dalo njemu mogućnost centralizovanja moći i podizanja popularnosti.
"I u narednom periodu pre svega kada uđemo u period kampanje za same izbore ostaje da se vidi da li će eventualno prećutna ili jasna podrška SAD ostati na strani Aljbina Kurtija iako nije imao konstruktivnu ulogu u procesu dijaloga ili će pak ona izostati i preći na stranu onih partija koje se u ovom trenutku nalaze na poziciji opozicionih delatnika", zaključuje Vladisavljev.
Kosovski političari bi morali da budu oprezni u davanju podrške Kamali Haris pre izbora, iako to do sada nije bio slučaj, kaže za Kosovo onlajn istraživač Centra za društvenu stabilnost Marko Miškeljin.
"Znamo da je Aljbin Kurti svoj prvi mandat započeo sukobom sa administracijom Donalda Trampa i to se završilo neslavno po njega, njemu je oborena ta vlada. Uopšte ne mogu da utiču na sam ishod, a sa druge strane, mogu sebi dosta da naštete. Najverovatnije, tu možemo očekivati praćenje evropskog stava i evropske politike. Vidimo da su sami političari unutar EU dosta smanjili retoriku prema Donaldu Trampu, naročito od momenta atentata, makar taj deo političara ne koristi više te termine da je on pretnja za demokratiju i pretnja za zapadni poredak što je i dalje slučaj kod njegovih suparnika", smatra naš sagovornik.
Kada se govori o spoljnoj politici SAD, tu se, podseća, ne može očekivati neka nagla promena, ali će Tramp primeniti isti pristup kao i u prvom mandatu.
"Sasvim sigurno da ćemo u tom slučaju imati situaciju kad je dijalog u pitanju, da će SAD ipak imati više sluha i pragmatičnosti da saslušaju obe strane, što nije uvek bio slučaj kada je u pitanju neka demokratska administracija", navodi Miškeljin.
Što se tiče izbora na Kosovu, Miškeljin ocenjuje da Aljbin Kurti jeste dokazao da se bez jake podrške SAD može pobediti na samim izborima.
"Međutim, ako govorimo o tome da li je moguće voditi tu administraciju bez podrške ili čak sa kontrom kakvu sada vidimo - Aljbina Kurtija koji kontrira kompletnoj spoljnoj politici SAD - teško da može išta da se rukovodi i postigne", zaključuje Miškeljin.
Politički analitičar Škeljzen Maljići kaže za Kosovo onlajn da SAD neće zaboraviti Kurtijevu arogantnost tokom poslednje dve godine i dodaje da kosovski premijer mora da uvidi da "bez velikih sila ne može da se reši problem Kosova".
"Ne znam šta ova garnitura na čelu sa Kurtijem može da očekuje jer je dugo vremena bila relativno bojkotovana od američkih zvaničnika. Ovo je možda poslednja prilika koja im je ukazana da može da prisustvuje Konvenciji Demokratske stranke...Ja sam bio iznenađen što je uopšte pozvan, jer su očigledno poslednjih godinu dana u svemu bojkotovani, a i on je isto bojkotovao i bio arogantan prema ambasadoru, prema diplomatama koje su učestvovale u dijalogu", kaže Maljići.
Smatra da SAD neće zaboraviti poslednje dve godine "kada je Kurti igrao nekakvu drčnu ulogu aroganta koji postavlja uslove i američkoj administraciji i EU".
"Sada treba da vidimo šta može da očekuje od Kamale - ne da Amerika promeni poziciju, nego da on sam uvidi da bez velikih sila ne može da se reši problem Kosova. Ne možemo ni da računamo na Savet Evrope, Kosovo je pod sankcijama već godinu dana, zato što ne izvršava svoje obaveze", podseća Maljići.
Nikola Lunić iz Saveta za strateške politike smatra da kosovski premijer Aljbin Kurti ulaže u izbor demokratskog kandidata u SAD, znajući da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić već kreirao veoma dobre odnose sa republikanskim kandidatom.
"Mi znamo da su SAD ključni faktor suvereniteta Kosova. I Aljbin Kurti i vlasti pre njega su ulagale, investirale u takve odnose sa SAD. Isto tako i sada Kurti ulaže u izbor demokratskog kandidata, znajući da je Vučić već kreirao veoma dobre odnose sa republikanskim kandidatom", kaže Lunić za Kosovo onlajn.
On, ipak, dodaje da bi Americi i njenim interesima bilo bolje sa nekom drugom administracijom u Prištini, nego sa Kurtijem.
0 komentara