„Muzej vina“ svečano otvoren u Velikoj Hoči

Velika Hoča
Izvor: Kosovo Online

U Velikoj Hoči, uz kulturno – umetnički program i brojne goste, i u prisustvu pomoćnika direktora Kancelarije za KiM Miloša Terzića, otvoren je Muzej vina, koji će pružiti značajne informacije o proizvodnji vina u ovim krajevima i predstaviti brojne sorte vina kojih ima u asortimanu ovog podneblja, prenosi Radio-televizija Gračanica.

Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Miloš Terzić istakao je da je siguran da će Muzej vina u budućnosti predstaviti istoriju, istrajnost i tradiciju srpskog naroda Velike Hoče.

„Srpska država će preko Kancelarije za Kosovo i Metohiju uvek pomagati sve privredne aktivnosti, vinarstvo, vinogradarstvo ovog kraja, jer apsolutni prioritet svake srpske vlade jeste ostanak i opstanak srpskog naroda na Kosovo i Metohiji“, rekao je Terzić.

Ukazao je da obilazak Kosova, konkretno Velike Hoče, nije običan dolazak, već je to sudar sa istorijom, jer svaka vinova loza, svaka crkva svedoči o vekovima postojanja i istrajavanja srpskog naroda na tim prostorima. 

„Srbi iz Velike Hoče su se bavili vinarstvom i vinogradarstvom još za vreme Stefana Nemanje, o čemu svedoči i njegova povelja u ovom mestu, za vreme cara Dušana i sve do dana današnjeg ovi ljudi su poznati širom Evrope po kvalitetnim vinima. Zahvalni smo i prijateljima iz Italije koji pomažu srpski narod na Kosovu i Metohiji, to su radili onako otvoreno i čista srca. Mi smo im zahvalni i na onome što su radili u 2004. godine kada su branili srpsko i hrišćansko kulturno nasleđe, konkretno kroz primere manastira Visoki Dečani i Pećka patrijaršija, srpski narod im to neće zaboraviti“, naveo je Terzić.

Arhitekta Miloš Gašić je pojasnio da je osnovni cilj prilikom projektovanja Muzeja bio da ima četiri osnovne celine, podrum koji treba da se preuredi u izložbeni prostor starih alata i predmeta povezanih sa proizvodnjom vina, onako kako su bili korišćeni u što originalnijem obliku.

„Neki osnovni koncept prilikom projektovanja je bio da imamo četiri osnovne celine, podrum koji treba da se zapravo preuredi u jedan izložbeni prostor starih alata i predmeta povezanih sa proizvodnjom vina, onako kako su bili korišćeni u što originalnijem obliku. Gornji deo koji je nekad bio stambeni deo, još treba da se dorađuje, ali u principu je ideja da bude izložbena postavka koja bi mogla da bude multimedijalnog tipa. Imamo ovaj spoljni prostor, amfiteatar, koji je važan za stanovništvo, zbog toga što je ovo turistički kraj, dolaze posetioci, da to bude mesto nekog druženja i kulturnih manifestacija u budućnosti. Cilj je bio da se otvori pre svega donji sprat, taj podrum gde je vinica i da se osposobi kuća za posetioce, a naravno videćete i sami, biće tu dosta posla i radujemo se tome da vidimo kako će se dalje sve to razvijeti“, istakao je Gašić.