Zaštita ljudskih prava - osnovni postulat života

Ostvarivanje i zaštita ljudskih prava predstavlja osnovni postulat života na svim prostorima zemljine kugle, ukazala je danas direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja Srbije Ivana Stevanović na skupu „Savremeni izazovi u ostvarivanju i zaštiti ljudskih prava“ u Severnoj Mitrovici.
Međunarodna naučna konferencija održava se danas i sutra na Pravnom fakultetu Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, uz učešće uglednih pravnika i istraživača iz Srbije i inostranstva.
Veliki broj domaćih i stranih stručnjaka, kroz plenarna izlaganja i tematske sesije razmatraju ključne izazove sa kojima se pravni sistemi suočavaju u oblasti ljudskih prava.
Stevanović je istakla značaj skupa za unapređenje zaštite ljudskih prava u praksi.
“Kao neko ko radi u instituciji koja se bavi istraživanjima i razumevajući njihov značaj za unapređenja prava i prakse, značaj ove teme je nešto što nas poziva da zajedno radimo, sa kolegama pravnim dogmatičarima i sa onima koji se bave neposrednom analizom, kako i na koji način preko javnih politika možemo da dođemo do adekvatnih rešenja, da ona koja su dobra popularišemo i učinimo kao primere dobre prakse dostupne široj javnosti”, navela je Stevanović.
Naučnu konferenciju zajednički su organizovali Pravni fakultet, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja i Institut za uporedno pravo.
Stevanović je ukazala da je ta zajednička organizacija rezultat značaja činjenice da ostvarivanje i zaštita ljudskih prava predstavlja osnovni postulat života na svim prostorima zemljine kugle.
Dekan Pravnog fakulteta Slobodanka Kovačević Perić je rekla da je ovo 15. naučna konferencija koju organizuje ta visokoškolska ustanova.
„Ovo je tradicionalno majsko savetovanje. Krenuli smo sa idejom, 2011. godine, da organizujemo naučni skup u Kosovskoj Mitrovici, po uzoru na druge fakultete. Ovo je skup koji okuplja poslenike naučne misli iz zemlje i inostranstva. Tada nismo slutili da će ovaj skup preraste u međunarodnu konferenciju, koju danas posećuju i svoja predavanja izlažu i profesionalci iz drugih oblasti društveno humanističkih nauka”, rekla je Kovačević Perić.
Ovo je, kaže, lepa i velika prilika da se otvore vrata fakulteta, grada i Univerziteta i tako pokažu veliki rad i entuzijazam.
„Vrlo je važno da ljudi koji dolaze, a dolaze i iz SAD, Splita, Makedonije, Grčke, Bugarske, kada se vrate prenesu glas o nama, našem radu, kosovskom srcu i metohijskoj duši”, istakla je Kovačević Perić.
Profesor dr Jelena Ćeranić Pešić sa Instituta za uporedno pravo navela je saradnja sa fakultetom dugogodišnja i ogleda se u organizovanju naučnih skupova, koji doprinose domaćoj i međunarodnoj pravnoj nauci.
„Ovaj vid saradnje spada u širi korpus čvrstih i plodonosnih, naučnih i prijateljskih odnosa naše dve kuće. Usuđujem se reći da ne postoji konferencija na ovim prostorima i šire, koju iščekujemo s većim nestrpljenjem i radošću od ove. Razlog tome nije samo činjenica da se konferecija održava na svetoj srpskoj zemlji, već tradicionalno kosmetsko gostoprimstvo i posvećenost naših kolega, koji vode računa o svakom detalju“, rekla je ona.
Svake godine je, navodi, sve više učesnika, što govori o kvalitetu i značaju konferencije, ne samo za pravnu nauku, već i za širi društveni značaj.
0 komentara