Drecun: Na Kosovu značajno proširena mreža radikalnih islamista

Milovan Drecun
Izvor: Kosovo Online

Predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun izjavio je da je na Kosovu značajno proširena mreža radikalnih islamista i da su procene da ih je trenutno između 5.000 i 6.000.

„Mreža radikalnih islamista na KiM poslednjih godina je značajno proširena i u geografskom smislu i u ljudskom kapacitetu. Vrši se stalno regrutovanje novih pripadnika na osnovu tog radikalnog tumačenja islama. Pridobijaju se posebno mladi ljudi“, kaže Drecun za Kosovo onlajn.

Precizira da su radikalni islamisti ranije bili prisutni samo u nekim delovima Kosova, poput Kačanika i Južne Mitrovice, ali da su se proširili i na zapad, preko Kosovskog pomoravlja sve do Preševa, Bujanovca i Medveđe.

„Ukupno se procenjuje da je od 5.000 do 6.000 pripadnika tog radikalnog islamističkog pokreta“, navodi Drecun.

Naglašava da radikalni islam trenutno nije toliko vidljiv u javnosti, niti su pripadnici pokreta previše aktivni.

„Ali iza te nevidljivosti u javnosti oni su veoma prisutni. Uvek su bila neka rezervna podrška svim planovima Prištine za akcije protiv srpskog naroda“, tvrdi Drecun.

Zahvaljujući pomoći iz sunitskih i islamskih zemalja, upozorava, počinju da preuzimaju dominaciju u islamskoj zajednici na Kosovu.

„Ono što posebno zabrinjava da radikalni islamisti uz pomoć hodža koje dolaze iz tih sunitskih i islamskih zemalja, Saudijske Arabije, Katara i drugih zemlje preuzimaju postepeno dominaciju u islamskoj zajedici Kosova, ako je već nisu preuzeli. Zapravo, čitava ta grupa radikalnih islamista predstavlja jedan dobar izvor regrutovanja džihadista. To svakako zabrinjava jer je to aktivna formacija“, ističe Drecun.

Naglašava da je u Siriji aktivna vojna formacija „Albanski džemat“ u okviru koje je i specijalna borbena grupa „Delta“.

„Tamo su radikalni islamisti i sa Kosmeta i Severne Makedonije i iz Albanije“, precizira Drecun.

Komentarišući nedavnu optužnicu protiv bivšeg pripadnika Al nusra fronta, Drecun smatra da Priština „pro forme“ vodi postupke protiv bivših džihadista.

„Ako se ima u vidu da je barem 500 radikalnih islamista sa Kosova učestvovalo u redovima Islamske države, toliko malo ih je procesuirano. Jeste jedan broj njih stradao na ratištima, jeste se mnogo njih vratilo i oni su sada praktično ’spavači’. Pitanje je zašto Priština nije podigla mnogo, mnogo više optužnica i procesuirala mnogo više njih. Verovatno i Prištini, ali i nekim zapadnim službama odgovara da ti džihadisti sa borbenim iskustvom ne budu u zatvorima već da budu dostupni za neka možda nova džihad ratišta koja će biti aktivirana na način na koji se radilo i ranije, uz učešće nekih zapadnih obaveštajnih službi i da služe kao neka vrsta rezervne na Kosovu i Metohiji. Zato nema nekog masovnijeg procesuiranja“, uveren je Drecun.