Lunić: Zahtev Stoltenberga o akcijama KBS i policije na severu biće uvažen sa ili bez Kurtija

Izvršni direktor Saveta za strateške politike Nikola Lunić istakao je da nedavna izjava generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga da KBS ne može na sever bez dozvole Kfora, kao i da ova misija mora biti konsultovana pre bilo kakvih akcija specijalaca Kosovske policije u tom delu Kosova, predstavlja otvoreno i jasno upozorenje Prištini, bez ikakvih diplomatskih manira, prenosi Danas.
"Stoltenberg je kroz svoju izjavu jednostavno interpretirao obaveštajna saznanja o uzrocima eskalacije krize i nedvosmisleno stavio do znanja da je za NATO i Kfor, a time i UN, neprihvatljivo bilo kakvo raspoređivanje snaga Prištine na severu Kosova bez dozvole i konsultacija sa Kforom. Ne treba sumnjati da će se ovaj zahtev NATO poštovati i na terenu, sa ili bez Kurtija", objašnjava Lunić.
Prema njegovim rečima, zanimljivo je da analitičari sa Kosova ne pominju militarizaciju severa, već samo narušavanje bilateralnih odnosa sa saveznicima.
"Očigledno je da je Demaćijevo nacionalističko nasleđe, koje danas posvećeno sprovodi Kurti, prepoznato na Zapadu kao potencijalna opasnost po mir i stabilnost celog regiona. Podsetimo se da ga je bivši šef političkog krila OVK učio da ih 'put nenasilja neće nigde odvesti'. Zanimljivo je da prištinski analitičari ne kritikuju Kurtija radi same militarizacije severa Kosova, već isključivo radi narušavanja bilateralnih odnosa sa najmoćnijim patronima njihove nezavisnosti. Međutim, Kurti je uspeo da destabilizuje i regionalne odnose, posebno sa Skopljem, pa čak i sa Tiranom", kazao je Lunić.
Kako je dodao, u svetlu sukoba u Ukrajini, Zapad je suočen sa činjenicom da snosi deo odgovornosti ishitrenim priznavanjem nezavisnosti Kosova 2008. godine kada je kreiran opasan presedan za sve etničke konflikte širom sveta.
"Neubedljivost teze o jedinstvenom slučaju Kosova i zavodljivost presedana koji obavezuje na jednako postupanje u budućim slučajevima iste sadržine, dovelo je ceo svet na ivicu opstanka. Ipak, Srbija mora biti svesna geopolitičkih odnosa i u skladu sa nacionalnim interesima da kreira istoriju. Postavlja se samo pitanje čiju istoriju više volimo, istoriju pobednika ili istoriju žrtve? Za Srbiju postoji samo jedan izlaz iz spoljnopolitičkog lavirinta, a to je potpuna harmonizacija sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU i integracija u kolektivni sistem bezbednosti", poručio je Lunić.
0 komentara